Satış elemanlarının iş tatminini etkileyen örgütsel faktörler ve ilaç mümessilleri üzerinde bir uygulama
Organizational factors that effects salesmen job satisfaction and a study medical sales team
  1. Tez No: 117210
  2. Yazar: İLKER YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN GEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZÜ İLKER YAZICI İşletme Ana Bilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Mart-2002 Danışman: Prof. Dr. Ramazan Geylan 21. yüzyılın gelişen teknolojisi, sosyal akımlar ve ekonomik değişiklikler şirketleri çok yoğun bir rekabet ortamına itmiştir. Bu yoğun rekabet ortamında karlılığım ve pazardaki etkinliğini sürdürmek isteyen firmalar satış departmanlarım, dünyanın çok çeşitli bölgelerinde ayrı isim altında faaliyet gösteren firmalar olarak yapılandırmış- lardır. Pazarlama stratejilerinin etkin bir satış grubu ile desteklenmediği zaman başarısız olması, satış elemanlarına verilen önemi artırmıştır. Satış elemanlarının çalışma koşullan, işlerinin niteliği ve şirketlerin beklentileri, yüksek stres ve moral bozukluğuna sebep olmaktadır. Bu kilit personelin sürekliliğini sağlamak ve verimliliğini artırmak isteyen araştırmacılar satış elemanlarının iş tatmini üzerinde düşünmeye sevk etmiştir. Çalışmamızda satış elemanlarının iş tatminini incelemek için; Birinci bölümde iş tatmininin genel tanımı, iş tatmini düşüncesinin gelişim süreci, iş tatminini etkileyen faktörler, iş tatmin teorileri ile iş tatmin göstergelerinden bahsedil miştir. İkinci bölümde, pazarlama, satış ve kişisel satıştan bahsedilip satış elemanlarının görevlerinin tanımı yapılıp, satış örgütlerinin yapılanmasından bahsedilmiştir. Satış elemanlarının işe alınması, eğitimi, değerlendirilmesi ve ücretlendirilmesine değinil miştir. Üçüncü bölümde satış elemanlarının iş tatminini etkileyen örgütsel faktörlerden bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde ilk üç bölümde anlatılmaya çalışılan konu üzerinde uygulama amaçlı çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT İLKER YAZICI Business Administration Anadolu University Social Sciencies İnstitue March 2002 Supervisor: Prof. Dr. Ramazan GEYLAN Technological developments, social and economical substitutions of 21. Century attention to a serious competitive commercial takes conditions. In these conditions the companies who wish to maintain itself activities and profits (come out ) in the marketing shore, reorganise their sales department as an independent management's in itself while if marketing strategies of a firm (company) has not been supported by an active sales force failure is not so far. There fore, importance of sales force will increase day by day. Surroundings of salesman, characteristic of job and expectation of company get stress and demoralisation an salesman so potential of job dissatisfaction greeter. In our study, for examine the organisational factors which influence the job satisfaction of salesman in Turkey: In the first part of study, on general description of job satisfaction development Process of job satisfaction thought (idea), factors which influence job satisfaction hypothesis scales critters, job satisfaction has mentioned managers point of view. In the second part subject of, marketing, sales and individual sales has mention; functions of sales force has described, and of sales organisations has told, salesman, employment training, appraising and payment of them has told about. In third part, organisational factors which influence job satisfaction has been described. And in last part apractional study has deigned on the subject above.