Farklı sistemlerde yetiştirilen yumurta tavuklarının yumurta verimi, yumurta kalitesi, kabuk mikrobiyal yükü ve ekonomik analiz yönünden karşılaştırması
Comparison of egg production, egg quality, eggshell microbiology load and economic analysis of laying hens reared in different systems
  1. Tez No: 837714
  2. Yazar: ŞENAY IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı, zenginleştirilmiş kafes sistemi, kapalı ızgaralı sistem ve serbest dolaşımlı sistemlerde yetiştirilen tavukların performans, yumurta kalitesi, tüy skoru, göğüs kemiği deformasyonu, kabuk mikrobiyal yükü ve ekonomik analiz yönünden karşılaştırmaktır. Çalışmada 240 adet ATAK-S genotipi yumurta tavuğu kullanılmıştır. Denemede yer alan üç yetiştirme tipinin her birisi dört tekerrürden meydana gelmiş olup, her tekerrürde 20 adet tavuk kullanılmıştır. Çalışma 16 haftalık yaştan itibaren 36 haftalık yaşa kadar sürdürülmüştür. Araştırmada yumurta verimi (Tavuk-gün, %; kümülatif, adet), kırık yumurta oranı (%), yere yumurtlama oranı (%), yumurta ağırlığı (g), yumurta kütlesi (g/tavuk/gün), yem tüketimi (g/tavuk/gün), yem değerlendirme katsayısı (g yem/g yum) ve yaşama gücü (%) incelenmiştir. Yumurta kalite özellikleri olarak yumurta ağırlığı (g), şekil indeksi (%), özgül ağırlık (g/cm3 ), kabuk kırılma mukavemeti (kg), ak yüksekliği (mm), Haugh birimi ve sarı rengi belirlenmiştir. Stres ve refah özellikleri olarak, tonik immobilite süresi, tüy skoru, ayak tabanı yangısı ve göğüs kemiği deformasyonu incelenmiştir. Ayrıca yumurta maliyeti ve yumurta kabuk v mikrobiyal yükü tespit edilmiştir. Yumurta verimi (tavuk-gün,%; adet), %5 ve %50 yumurta verime ulaşma yaşı (gün), yumurta ağırlığı, yemden yararlanma oranı ve yaşama gücü bakımından deneme grupları arasında fark istatistiki olarak önemsiz bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the performance, egg quality, feather score, keel bone deformation, shell microbial load and economic analysis of laying hens reared in enriched cage systems, barn systems and free-range systems. 240 ATAK-S genotype laying hens were used in the study. Each of the three rearing systems in the experiment consisted of four replications, and 20 chickens were used in each replication. The study was continued from 16 weeks of age to 36 weeks of age. In the research, egg production (hen-day, %; cumulative, number), broken-cracked egg ratio (%), floor-egg rate (%), egg weight (g), egg mass (g/hen/day), feed consumption (g/day), feed conversion ratio (g feed/g yum) and viability (%) were investigated. Egg weight (g), shape index (%), specific gravity (g/cm3 ), shell breaking strength (kg), viii albumen height (mm), Haugh unit and yolk color were investigated as egg quality characteristics. As stress and well-being characteristics, tonic immobility, feather score, footpad dermatitis, and keel bone deformation were examined. In addition, egg cost and eggshell microbial load were determined. The difference between the experimental groups in terms of egg production (hen-day, %; number), 5% and 50% egg laying age (days), egg weight, feed conversion ratio and viability were found to be statistically insignificant.