Örgütsel adalet ve pazarlama yeteneğinin örgütsel performans üzerindeki etkisi: Bir uygulama
The effect of organizational justice and marketing capabilities on organizational performance: Iran shahr bank case
- Tez No: 837728
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN PARILTI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Günümüzde örgütlerin artan rekabet koşullarına dayanabilmeleri ve rekabet üstünlüğü sağlayabilmeleri, pazarlama yeteneğini artırabilmeleri, sahip oldukları kaynakları en etkili ve doğru bir şekilde kullanmalarına bağlıdır. Bu kaynakların önemli kısmı insani kaynaklardan oluşmaktadır. Pazarlama yetenekleri ile birlikte örgütsel adalet, örgütün insani kaynaklarını ve dolayısıyla örgütsel performansı doğrudan etkilemektedir. İlişkisel tarama modelinde hazırlanan bu araştırmada örgütsel adalet ve pazarlama yeteneklerinin örgütsel performans üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemini İran'ın Tahran şehrinde yer alan Shahar Bankasının çalışanlarından basit rastgele yöntemi ile seçilen toplam 404 katılımcı oluşturmaktadır. Çalışma verileri anket tekniği kullanılarak ve internet üzerinden toplanmıştır. Anket formunda demografik soruların yanı sıra Örgütsel Adalet Ölçeği, Pazarlama Yetenekleri Ölçeği ve Örgütsel Performans Ölçeği yer almaktadır. Verilerin analizinde IBM SPSS v26.0 ve AMOS v26.0 yazılımları kullanılmıştır. Çalışma kapsamında tanımlayıcı istatistiksel analizler, normal dağılım analizi, geçerlilik analizi, güvenilirlik analizi ve korelasyon analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırma hipotezleri yapısal eşitlik modellemesi (YEM) ile test edilmiştir. Analizler sonucunda örgütsel adalet ve pazarlama yeteneklerinin örgütsel performans üzerinde olumlu yönde ve anlamlı etkilerinin olduğu bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, organizations' ability to withstand increasing competitive conditions and increase their competitive advantage and marketing ability depends on using their resources in the most effective and correct way. An important part of these resources consists of human resources. Along with its marketing capabilities, organizational justice directly affects the human resources of the organization and thus its organizational performance. In this study, which was prepared in the relational screening model, it is aimed to examine the effects of organizational justice and marketing skills on organizational performance. The sample of the study consists of 404 participants selected by simple random sampling method from the employees of Shahar Bank located in Tehran, Iran. The study data were collected over the internet using the questionnaire technique. In addition to demographic questions, the questionnaire includes Organizational Justice Scale, Marketing Capabilities Scale and Organizational Performance Scale. IBM SPSS v26.0 and AMOS v26.0 software were used to analyze the data. Within the scope of the study, descriptive statistical analyzes, normal distribution analysis, validity analysis, reliability analysis and correlation analysis were performed. Structural equation modeling (SEM) was used to test the research hypotheses. As a result of the analyzes, it was found that organizational justice and marketing capabilities have positive and significant effects on organizational performance.