Akkaraman koyunu iç yağlarının fizikokimyasal ve teknolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of physicochemical and technological properties of Akkaraman sheep internal fat
  1. Tez No: 837727
  2. Yazar: ÖZGE GÜMÜŞTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada; Akkaraman koyunu iç yağlarının (böbrek yatağı yağı, çöz yağı, don yağı, paçal yağ) fizikokimyasal ve teknolojik özellikleri belirlenmiştir. Yağ dokularında; nem miktarı, toplam yağ miktarı, yağ randımanı, toplam azotlu bileşen miktarı, yağ asidi kompozisyonu, DSC, iyot sayısı, sabunlaşma sayısı ve erime noktaları belirlenmiştir. Çöz yağının toplam yağ miktarı (%65.03) ve yağ randımanı (%56.51) diğer yağ dokularına göre düşük çıkarken, nem miktarı (%28.76) yüksek çıkmıştır (p0.05). Böbrek yatağı yağının L* değeri diğer yağ dokularına göre yüksek bulunmuşken, a* ve b* değerleri diğer yağ dokularına göre daha düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the physicochemical and technological properties of the internal fats of Akkaraman sheep (kidney knob fat, intestinal fat, tallow fat, blended fat) were determined. The amount of moisture, total amount of fat, oil yield, total amount of nitrogenous components, fatty acid composition, DSC, iodine number, saponification number, melting points have been determined in adipose tissues.