Ultrasonik sensörle yakıt türlerinin belirlenmesi
Detection of fuel types with ultrasonic sensor
- Tez No: 837733
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇUNKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, yakıt ikmali sırasında benzin ve motorini ayırarak yanlış türde yakıtın yanlış depoya aktarılmasını engellemeye yönelik bir çözüm sunulmaktadır. Bu amaçla bir deney düzeneği geliştirilmiştir. Günlük hayatımızın vazgeçilmez enerji kaynaklarından olan dizel ve benzin ile bitki kökenli bir yakıt olan etanol ve doğada bulunan su arasında ultrasonik ve dielektrik ölçümler yapılmış ve karşılaştırılmıştır. Ultrasonik sensör kullanılarak benzin, motorin, etanol ve su sıvılarının türleri belirlenmiş ve farklı sıcaklıklarda uçuş süresi (TOF) değerleri ölçülmüştür. Ayrıca bu sıvıların dielektrik katsayıları bir dielektrik sensör kullanılarak ölçülmüş ve sıvıların türleri belirlenmiştir. Ultrasonik yöntem ile dielektrik yöntemden elde edilen sonuçlar karşılaştırılmış, bu yöntemlerin avantaj ve dezavantajları tartışılmıştır. Önerilen sistem yakıt ikmali sırasında benzin ve motorini ayırarak yanlış türde yakıtın yanlış depoya aktarılmasını engellemektedir. Deneysel sonuçlar, ultrasonik sensörlerin yakıt tipini doğru bir şekilde belirlemede önemli ve etkili rolünü ortaya koymuştur. Böylece, daha verimli ve güvenli yakıt depolama ve nakliye sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a solution is proposed to prevent the transfer of the wrong type of fuel into a tank during refueling. For this purpose, an experimental setup is developed, in which ultrasonic and dielectric measurements are conducted and compared for diesel and gasoline, which are indispensable energy sources in our daily lives, as well as ethanol, a plant-based fuel, and water found in nature. By using an ultrasonic sensor, the types of gasoline, diesel, ethanol, and water liquids were determined, and time-of-flight (TOF) values were measured at different temperatures. Additionally, the dielectric coefficients of these liquids were measured using a dielectric sensor to determine the types of liquids. The results obtained from the ultrasonic and dielectric methods were compared, and the advantages and disadvantages of each method were discussed. The proposed system prevents the transfer of the wrong type of fuel to the incorrect tank during refueling. The findings of the study highlight the significant and effective role of ultrasonic sensors in accurately determining the type of fuel, ensuring more efficient and secure fuel storage and transportation.