Olcas Suleymenov'un Rus dilbilimine katkıları
Contributions of Olcas Suleymenov to Russian linguistics
- Tez No: 837734
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP BAĞLAN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Herhangi bir dilden ödünç alınan sözcük dağarcığı, farklı kültürlerin tarihsel ilişkilerinin en yakın tanığıdır. Yabancı bir sözcük başka bir dile çeşitli sebeplerden ötürü nüfuz edebilir. Bunun başlıca sebeplerinden birisi tarihin bir döneminde iki farklı toplumun yakınen kültürel, ekonomik, politik ve ticari ilişkilerde bulunmasıdır. Türk ve Slav toplumları da tarihte yakın ilişkilerde bulunmuş ve birbirlerinden sözcük alışverişi yapmışlardır. Türkizmler, Rus dilinin söz varlığında son derece önemli bir yere sahiptir. Olcas Suleymenov, Rus dilindeki Türkizmler üzerine kapsamlı araştırmalarda bulunmuş ve iki dil arasındaki dil bilgisel benzerlikleri incelemiştir. Tezimizde Olcas Suleymenov'un tarih ve etimoloji alanında yaptığı çalışmaların yanı sıra hayatı ve edebi kişiliği ele alınmıştır. Dilin tarihi, sözcüklerin hiyeroglifler ile genetik bağı, Rus dilinde yer alan Türkizmler gibi konular üzerindeki çalışmalarını ve deneyimlerini aktardığı“Az i Ya”,“Yazının Dili”ve“Tarih Öncesi Türkler”adlı üç önemli eseri incelenmiştir. Çalışmamız bu eserler bağlamında Olcas Suleymenov'un Rus dilbilimine olan katkılarını sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The vocabulary borrowed from any language is the closest witness to the historical relations of different cultures. A foreign word can penetrate another language for a variety of reasons. One of the main reasons for this is that two different societies had close cultural, economic, political and commercial relations in a period of history. Turkish and Slavic societies also had close relations in history and exchanged words from each other. Turkisms have an extremely important place in the vocabulary of the Russian language. Olcas Suleymenov conducted extensive research on Turkisms in the Russian language and examined the grammatical similarities between the two languages. In our thesis, besides the studies of Olcas Suleymenov in the field of history and etymology, his life and literary personality are discussed. His three important works,“Az i Ya”,“Language of Writing”and“Prehistoric Turks”, in which he conveyed his studies and experiences on subjects such as the history of language, the genetic bond of words with hieroglyphs, Turkisms in the Russian language, were examined. Our study aims to present Olcas Suleymenov's contributions to Russian linguistics in the context of these works.