Koronavirüs pandemisi sürecinde Sağlık Bakanlığı çalışanlarının bilişim teknolojilerine ve esnek çalışma sistemine yönelik tutumlarında demografik değişkenlerin düzenleyici rolü
The regulatory role of demographic variables during the coronavirus pandemic on the attitudes of Ministry of Health employees towards information technology and flexible working system
- Tez No: 837732
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZER KORKMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 286
Özet
Bilgi çağı olarak adlandırılan günümüz şartlarında teknolojik yeniliklerin takibi küreselleşen dünyada rekabetin sürdürülebilirliği için gereklidir. Teknolojik gelişmeler ile birlikte yeni çalışma modellerine geçilmiş, Koronavirüs Pandemisi sürecinde ise esnek çalışma düzenlemeleri bir zorunluluk halini almıştır. Sağlık sektöründe ise bilişim teknolojilerinin önemi ve kullanım alanı her geçen gün artmakta, sağlık çalışanları bu teknolojileri görevlerinin gereği olarak kullanmaktadır. Bu araştırmanın amacı Koronavirüs Pandemisi sürecinde Sağlık Bakanlığı çalışanlarının bilişim teknolojilerine ve esnek çalışma düzenlemelerine yönelik tutumları arasındaki ilişkinin araştırılması ve bu ilişkide demografik değişkenlerin düzenleyici rolünün belirlenmesidir. Araştırma amacıyla Mertoğlu'nun (2020) bilişim teknolojileri tutum anketi, Albion'un (2004) esnek çalışma düzenlemelerine yönelik tutum ölçeği ve demografik bilgi formunun yer aldığı anket formu kullanılmıştır. Bu kapsamda T.C. Sağlık Bakanlığı Ana Hizmet Birimleri'nde görevli 832 çalışanın katılımı ile elde edilen veriler istatistiki analize tâbi tutulmuştur. Geçerlilik güvenilirlik analizleri, frekans tabloları, ölçeklere ait tanımlayıcı istatistiki bulgular, hipotez testleri, yapısal eşitlik modellemesi, korelasyon analizi, demografik değişkenlerin düzenleyici etki analizleri yapılarak bulguları sunulmuştur. Çalışma neticesinde bilişim teknolojilerine yönelik tutumda; cinsiyet, yaş, eğitim durumu ve çalışma süresi değişkenlerinde, esnek çalışma düzenlemelerine yönelik tutumda ise; cinsiyet, yaş, çalışma süresi ve iş yerindeki pozisyon değişkenlerinde anlamlı farklılık bulunmuştur. Araştırma bulgularına göre Sağlık Bakanlığı çalışanlarının bilişim teknolojilerine ve esnek çalışma düzenlemelerine yönelik tutumları arasında pozitif bir ilişki olduğu, bu ilişkide demografik değişkenlerin (cinsiyet, yaş, medeni durum, meslek ve iş yerindeki pozisyon) düzenleyici rolünün olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular doğrultusunda otoritelere, yöneticilere, araştırmacılara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's globalized world, which is referred to as the Information Age, keeping up with technological innovations is necessary for the sustainability of competition. With technological advancements, new work models have been adopted, and during the Coronavirus Pandemic period, flexible work arrangements have become a necessity. In the healthcare sector, the importance and utilization of information technologies are increasing day by day, and healthcare workers are using these technologies as a part of their job requirements. This research aims to investigate the relationship between ministery of health employees' attitudes towards information technologies and flexible work arrangements during the Coronavirus Pandemic and determine the moderating role of demographic variables in this relationship. To collect data for the research, a survey form was sent to participants. The form included Mertoğlu's (2020) attitude questionnaire for information technologies, Albion's (2004) attitude scale for flexible work arrangements, and a demographic information form. The data collected from the participation of 832 employees serving in the Primary Service Units of the Ministry of Health of the Republic of Turkey were then subjected to statistical analysis. Validity and reliability analyses, frequency tables, descriptive statistical findings for the scales, hypothesis testings, structural equation modelling, correlation analysis, and analyses of the moderating effects of demographic variables were conducted and the findings were presented. The study found significant differences in attitudes towards information technologies based on gender, age, educational status, and length of employment, and also in attitudes towards flexible work arrangements based on gender, age, length of employment, and position in the workplace. The research findings demonstrate that there is a positive relationship between ministery of health employees' attitudes towards information technologies and flexible work arrangements, with no moderating role of the demographic variables (gender, age, marital status, profession, and position in the workplace). Based on the research findings, several recommendations have been stated for authorities, managers, and researchers.