Akkaraman koyunlarında yapağı verimi ve kimi yapağı özellikleri
Wool yield and some characteristics of wool in Akkaraman sheep
- Tez No: 837738
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bu çalışma Ankara İli Haymana İlçesi'ne bağlı Sındıran Mahallesi'nde yetiştirilen akkaraman koyunlarında yapağı verimi ve bazı yapağı özelliklerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışma 48 koyun ve 12 koç üzerinde yürütüldü. Koyunların kirli yapağı ağırlığı (KYA) ile yapağı özelliği olarak incelik (İNC), uzunluk (UZ), mukavemet (MU), elastikiyet (EL) ve randıman (RA) ile bu özellikler üzerine cinsiyetin, yaşın ve canlı ağırlığın etkisi araştırıldı. Koyunların kırkım öncesi canlı ağırlığı ile KYA, İNC, UZ, MU, EL ve RA'ya ait hesaplanan en küçük kareler ortalamaları sırasıyla, 72.43±1.25 kg, 2.15±0.09 kg, 27.02±0.65 µm, 14.83±0.32 cm, 25.79±2.00 Cn/tex, % 22.97±0.95 ve % 57.59±1.87 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate wool yield and some wool characteristics of Akkaraman sheep raised in Sındıran neighborhood of Haymana District of Ankara Province. The study was carried out on 48 sheep and 12 rams. The effects of gender, age and live weight on greasy fleece yield (GFY) of sheep and fineness (F), length (L), strength (S), elasticity (E), and clean fiber percentage (CFP) as fleece characteristics were investigated.