Kadın istihdamını artırmaya yönelik politikalarda sendikaların rolü: Ankara'da gıda sanayi iş kolunda faaliyet gösteren sendikalar üzerine bir inceleme
The role of trade unions in policies to increase women's employment: A study on the trade unions operating in the food industry sector in Ankara
  1. Tez No: 837746
  2. Yazar: CANSU MERVE EĞRİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Sendika faaliyetleri tarihsel olarak çok eskilere dayanmakla beraber esas itibariyle Sanayi Devrimi ile birlikte ve işçi hareketleri ile ortaya çıkmıştır. Genellikle bağlı üyelerinin sosyal ve ekonomik haklarının iyileştirilmesi ve çıkarlarının korunması maksadıyla çalışmalar yürüten sendikalar, çalışma hayatına yönelik düzenlemelerin yapılması için eylemlerde bulunan kuruluşlardır. Bununla birlikte birey olarak insanların sosyal hak ve özgürlükleri ele alındığında kadınlara verilen haklar konusu büyük bir çalışma alanı ve önem arz etmektedir. Kadınların istihdam edilerek iş hayatına katılması ve bu alanda yapılan çalışmalar da en az sendikalaşmanın tarihi kadar eskiye dayanan bir problemdir. Günümüzde kadınların istihdam edilerek iş hayatına kazandırılması için sendikaların birçok çalışma ve faaliyetleri bulunmaktadır. Kadın istihdamı konusunda bir sosyal politika aktörü olarak sendikalar doğrudan etkili olmasalar da konuya hassas bir şekilde yaklaşarak büyük mücadeleler vermekte, gerekli desteklerin sağlanması için demokratik, adil, sürdürülebilir çözümler bulma noktasında çaba göstermektedirler. Bu çalışmada Ankara'da Gıda Sanayi sektöründe faaliyet göstermekte olan sendikaların kadın istihdamını artırmak üzere yaptığı çalışmalar ele alınarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although the history of Trade Union activities dates back to very early times, they emerged mainly with the Industrial Revolution and labor movements. Trade Unions, which primarily work to improve the social and economic rights of their affiliated members and protect their interests by taking actions to make arrangements for their working life. For all that, considering the social rights and freedoms of people as individuals, the issue of the rights given to women is a great field of study and importance. The employment of women and their participation in business life and the studies carried out in this field is a problem that goes as old as the history of syndication. Today, there are many works and activities of syndicates in order to employ women and bring them into business life. Although Trade Unions, which are social policy actors in women's employment, are not directly effective, they struggle and endeavor to find democratic, fair and sustainable solutions in order to provide the necessary support.In this study, the studies carried out by the syndicates operating in the Food Industry sector in Ankara to increase women's employment were analyzed.