The Issue of identity in the Islamic Intelligentsia and the Aga Khan architectural awards
İslami Entelijensiyada kimlik problemi ve Ağa Han mimarlık ödülleri
  1. Tez No: 83775
  2. Yazar: ÖZLEM ERDOĞDU ERKARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRHAN TÜMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Ağa Han Mimarlık Ödülleri Kurumu (AKAA) sekiz ödül dönemi, düzenlediği onlarca toplantı ve çalışma grupları, bir süre yayın hayalında kalan Mimar Dergisi ve MİT ve Harvard üniversitelerinde sürdürülen eğitim faaliyetleri, ve en önemlisi arşivleri ile üzerinde çalışılması gereken geniş bir alandır. Bu çalışma AKAA yi tüm yönleriyle ele almaya ve değişik parçalan arasındaki ilişkileri incelemeye çalışır. AKAA Batılı olmayan mimarlık üzerine çalışan, düşünen veya bu ülkelerde mimarlık pratiği içinde olan profesyonelleri ve aynı zamanda uluslararası çapta yapıtları olan kişileri pek çok farklı toplantı aracılığı ile bir araya getirir. Sahip olduğu ekonomik güç ona büyük çaplı organizasyonları ve araştırmaları finanse etme olanağı verir. Ağa Han Mimarlık Ödüllerinin bu kurumsal nitelikleri onun İslam Dünyasındaki ayrıcalıklı konumunun yirmi yıldır güvencesi olmaktadır. 1970 li yıllarda beliren ve daha çok Orta Doğu, Kuzey Afrika, Arap Yarımadası ve Uzak Doğunun bazı ülkelerinde gözlenen yeni bir aydın sınıfı oldukça dikkat çekicidir. Bu düşünsel hareket pek çok farklı gruptan oluşur ve bu da onun heterojen doğasından kaynaklanır. Bu hareket öncelikle kendi sosyal yapısını ve dinamiklerini keşfetmeye ve daha sonra da Doğu ve Batı arasında yaşanan gelgitlere bir sonuç getirmeye yöneliktir. Bu, oryantalizme ve toplumsal geri kalmışlık paranoyasına karşı açılmış bir savaştır. İlgiç olan nokta da AKAA'nın kuruluşunun da tam bu döneme rastlaması ve dolayısıyla da bu kültürel arayışın bir uzantısı olmasıdır. Bu çalışma içerisinde AKAA ideolojisi ile İslami aydınlar arasında ilişki kurabilecek üç nokta ele alınmıştır: Birincisi, postmodernizm ve onun yansımaları olan globalleşme ve çoğulculuk; ikincisi de islami epistemoloji beklentisidir. Üçüncü ve sonuncusu ise Klasik İslam geleneğinde var olan ve genel anlamıyla yaratıcı düşünceyi teşvik etmesi beklenen içtihad'ın yeniden gündeme getirilmesidir.VI Üçüncü bölüm, temelde İslam ülkelerindeki mimarlık pratiği ve kuramının sorunlarını saptar. Bunu yaparken bu ülkelerdeki mimarlık hakkında ciddi bir kesit verebilecek kapasitedeki AKAA arşivlerinde yer alan yapı ve yapı grupları incelemeye alınmıştır. Buradaki örneklem başkaca bir literatür taramasına olanak vermeyecek kadar geniştir. Çünkü İslam Dünyası coğrafyasındaki dil çeşitliliği ve uluslararası yayınların eksikliği, AKAA arşivlerini konusu üzerinde uzman tek güvenilir kaynak haline getirir. Bu örneklerden hareketle saptanan genel problemler şunlar olmuştur: 1.Yaratıcılık problemi 2. Yabancı mimarlar ve ithal formlar 3. Klişeler ve modern yapım sistemlerinin kötü yorumu 4. Geçmişin poülist yorumları, kitsch sorunsalı ve geleneksel mimarlığın kopyalan Dördüncü bölümde AKAA' nın bu sorunlara ödüller ve toplantılar aracılığı ile nasıl yaklaştığı incelenmeye çalışılmıştır. Açıkça gözlenebilir ki AKAA, daima mimarlığın otonom söyleminden sıyrılan yeni bir söylem arayışında olmuştur. Gönderdiği mesajlar o zamana dek Batı tarafından dışlanan İslam mimarlığı üzerinde büyük etkiler yaratmıştır. Gerçekten bu mesajlar dikte edici bir nitelikten çok yeni vizyonlar açmak amacında olmuş, ancak AKAA'nın daima dile getirdiği kadar çeşitlilik taşımamıştır. Şaşırtıcı olan AKAA'nın başlangıcındanbu yana yabancı mimarlarüzerine hiç bir kaygı duymamasıdır. Buna karşın sürdürülebilir mimarlık tartışmalarına getirdiği yeni boyut, İslam ülkelerinde akıllı binalar deneyimlerini tartışmaya açarak giderek daha radikal bir çizgiye yaklaşılmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The Aga Khan Award For Architecture is a vast field of study with the eight award cycles, dozens of meetings and think-tanks, the periodical Mimar and its education programmes in the Harvard University and MIT and with the archives, that may be the most important part of the whole Trust. This study is concerned with the AKAA in general with its all aspects and tries to explore the interconnections among those. AKAA connects the professionals Who build, think, and study on/in the non- Western architecture somehow, and make them able to communicate one another in many different occasions. AKAA has a big economic power which makes the institution enable to make big organisations and to support the researches. Those peculiarities of the AKAA as an institution guaranteed its unique position in the Muslim world for twenty years. The genesis of an intellectual class emerged especially in the Middle esat, North Africa, the Arabian Peninsula and in some parts of the Far Esat after the 1970's is quite remerkable.This intellectual movement is consisted of many conflicting fragments and thus it is heteregeneous in character. This movement was aiming at analysing their own social structure at the first step and then precluding the confusions between East and West, by making its own way through its origins at the following. This was a battle against orientalism, to overcome the social paranoia of retardainess. The interesting point is that the foundation of AKAA goes to the same period so it is a result of that cultural search. Within the limits of this study, the three aspects of the discussions in the Islamic intelligentsia became important from the point of being a bridge between the Muslim scholars and the discourse of AKAA the first is postmodernism and its reflections globalism and plurality and the second is the aspiration of Islamic epistemology.The third and the last is the reanimation of ijtihadIV that used to exist in tha classical Islamic tradition which will encourage the creativity in general. The third chapter mainly identifies the problems of the contemporary architecture in the Islamic countries based on search done in the central archives of the AKAA. The buildings selected provide a general panaroma that could not be possible make a literature search on apart from the AKAA archives because of insufficiency of appropriate periodicals and magazines. The problems identified can be summarised as follows: l.The Problem of Creativity _ 2.Foreign Architects and Imported Styles 3. Stereotypes and the Abuse of Modern Construction Systems. 4.Populist interpretations of the past with the problem of kitsch and the vernacular replica The fourth chapter tries to find how AKAA has responsed to these problems in terms of the awards and the discussions in various assambladges. It can be witnessed that AKAA has taken the first steps in order to create an architectural discourse that is freed from its autonomous character. The messages sent by the means of awards have an undeniable influence on Islamic world as excluded and ignored by the scientific and cultural tradition İn the West. Indeed these messages were expected not to be dictating and one-sided but could not be as plural as expected. It is astonishing that AKAA has not shown an anxiety on the issue of foreign architects from its beginning. One of the great contributions of AKAA became in its responses to the question of sustainability by made a discussion possible on the experience of smart buildings in the East in addition to the unindustrialised building technology.