Babaların emzirmeye etkisi ile annelerin emzirme öz-yeterliliği arasındaki ilişki
The relationship between fathers effect on breastfeeding and mothers breastfeeding self-efficacy
  1. Tez No: 837754
  2. Yazar: BERFİN HATUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER TUĞUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Araştırma, babaların emzirmeye etkisi ile annelerin emzirme öz yeterliliği arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı tipte gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, Ocak-Nisan 2023 tarihinde Malatya ilinde bulunan Turgut Özal Üniversitesi Malatya Eğitim Araştırma Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Çocuk Servisi'ne başvuran emziren anneler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi evrenin belirli olmadığı durumda olayın görülme sıklığını incelemek amacı ile örneklem büyüklüğünü belirme formülü kullanılarak hesaplanmış ve minimum 193 olarak bulunmuştur. Araştırma, emziren 202 anne ve 202 eşleri ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri, Ocak-Nisan 2023 tarihleri arasında Tanıtıcı Bilgi Formu, Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği ve Babaların Emzirmeye Etkisi Ölçeği (BEEÖ) ile elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde Shapiro-Wilk ve Kolmogorov-Smirnov testleri, Mann-Whitney U testi, tek yönlü varyans analizi, Kruskal Wallis testi, Dunn testi, bağımsız gruplarda t testi, Spearman's rho korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was carried out in a descriptive manner in order to determine the relationship between the impact of fathers on breastfeeding and the breastfeeding self-efficacy of mothers. The population of the study consisted of nursing mothers who applied to the Obstetrics and Pediatrics Department, Children's Service of Malatya Training and Research Hospital, which is affiliated to Turgut Özal University in Malatya province between January and April 2023. The sample of the study was calculated using the formula for determining the sample size in order to examine the frequency of the event when the universe is not certain and found to be minimum 193. The research was conducted with 202 breastfeeding mothers and their 202 spouses. The data of the study were obtained between January and April 2023 with the Introductory Information Form, Breastfeeding Self-Efficacy Scale and Effect of Fathers on Breastfeeding Scale (BEEÖ). Shapiro-Wilk and Kolmogorov-Smirnov tests, Mann-Whitney U test, one-way analysis of variance, Kruskal Wallis test, Dunn test were used in the evaluation of the data, while in independent groups, t test and Spearman's rho correlation analysis were used.