Süreç yönetiminin havacılık sektöründe uygulanması
Implementation of process management in aviation sector
- Tez No: 837756
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Havacılık sektörü son on yıllarda hızla büyüyen bir endüstri haline gelmiştir. Dolayısıyla artan rekabet koşullarına uyum sağlamak için sürekli gelişim ve iyileştirme zorunlu haline gelmiştir. Sektörde başarıya ulaşmak ve bu başarıyı sürdürülebilir bir hale getirmek için süreç yönetimi ve süreç iyileştirme teknikleri etkin bir şekilde işletilmelidir. Bu çalışmada ise süreç yönetiminin literatürdeki farklı örnekleri incelenmiş ve bir havacılık firmasında süreç yönetim sisteminin kurulması aşamaları örneklerle açıklanmıştır. Süreç envanteri oluşturulması ve süreçlerin tanımlanması tanımlanmış, TOPSİS yöntemi ile süreç kritikliğinin belirlenmesi denklemlerle gösterilmiştir. Performans göstergelerinin tanımlanma aşamalarına ve takibine ilişkin incelemeler ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aviation industry has become a rapidly growing industry in the last decades. Therefore, continuous development and improvement have become necessary to adapt to the increasingly competitive conditions. In order to achieve success in the sector and make this success sustainable, process management and process improvement techniques should be operated effectively. In this study, different examples of process management in the literature are examined, and the stages of establishing a process management system in an aviation company are explained with examples. The creation of process inventory and the definition of processes were defined, and the determination of process criticality with the TOPSIS method was shown with equations. Investigations regarding the definition stages and follow-up of performance indicators have been examined in detail.