Yıldız Sarayı dış avlusundaki Şale Kasrı, kütüphane ve limonluk binalarının inşa süreçleri
Construction processes of the Chalet Pavilion, library and orangery buildings in the outer courtyard of the Yıldız Palace
  1. Tez No: 837767
  2. Yazar: HALİL ELEMANA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT ÇAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 328
Özet
Yıldız Sarayı'nın dış avlusunda yer alan II. Abdülhamid dönemi yapılarının inşa süreçleri bu tezin konusunu teşkil etmektedir. Şale Kasrı başta olmak üzere kütüphane, limonluk yapılarıyla birlikte 1898 yılında gerçekleşen ve birçok binayı kapsayan inşa faaliyeti, arşiv belgeleriyle ele alınarak değerlendirilmiştir. Mevcut literatürde ilgili yapıları, bu tez kapsamındaki gibi arşiv belgeleri vasıtasıyla değerlendiren bir çalışma bulunmamaktadır. Tezin içeriğinde ahşap, yarı kargir, kargir ve demir strüktür özellikli yapıların inşa etme bilgisi, arşiv kayıtları aracılığıyla ortaya çıkarılmıştır. Bunun yanında 19. yüzyılda saraydaki inşaat organizasyonunun nasıl yapıldığı, malzeme tedarikçileri ve nakliyat süreçleri yine belgeler vasıtasıyla ortaya konmuştur. Tez çalışmasında sondaj yöntemi kullanılmıştır. Çalışma akademik literatüre, sarayın inşa faaaliyetleriyle ilgili birincil kaynakları sunmuş ve tartışmaya açmıştır. Bunun yanında sanat ve mimarlık tarihi alanları için terminoloji, teknik ve malzeme bilgisini artırması umut edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The construction processes of the buildings from the era of Sultan Abdulhamid II located in the outer courtyard of the Yıldız Palace constitute the subject of this thesis. The construction activity that took place in 1898, encompassing a lot of buildings, including the Chalet Pavilion, library, and orangery structures, has been examined and evaluated through archival documents. Within the content of the thesis, the knowledge of constructing wooden, semi-masonry, masonry, and iron-structured buildings has been revealed through archival records. In addition to this, how the construction organization in the palace was carried out in the 19th century, material suppliers, and transportation processes have also been presented through documents. The thesis utilized a research method involving archival documents. This study contributes to the academic literature by providing primary sources related to the construction activities of the palace and opening them up for discussion. Furthermore, it is hoped that it will enhance the terminology, technical knowledge, and material information in the fields of art and architectural history.