Teknolojinin Türkiye'deki özel müzelerin eğitim etkinliklerine yansımaları
Reflections of technology on the educational activities of private museums in Turkey
  1. Tez No: 837777
  2. Yazar: HANDE BOLU SERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEM YANAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, Museology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Müze Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müze Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Müzeler gerek çeşitlilikleri, gerekse bünyelerinde barındırdıkları eserler ya da nesneleri ile öğrenmenin kalıcı ve zevkli olduğu mekânlardır. Müzeler için eğitim işlevinin artık vazgeçilmez görüldüğü günümüzde, müzeler de değişen ve gelişen teknolojik imkânları eğitim amaçlı olarak kullanmaktadır. Özellikle internet teknolojisine bağlı dijital imkânlar müzelerin eğitim etkinliklerinde olduğu kadar tanıtım, pazarlama, marka yaratma ve ziyaretçi ilişkiler gibi postmodern müze ile ortaya çıkan birçok müzecilik alanında da kullanılmaktadır. Nitel bir çalışma olarak tarama yöntemi ile yürütülen araştırma kapsamında Türkiye'de bulunan özel müzelerin dijital eğitim etkinlikleri ve bunun yanında web siteleri ile sosyal medya platformları incelenmiştir. Çalışma gurubu olarak seçilen İstanbul Rahmi M. Koç Sanayi Müzesi, Sakıp Sabancı Müzesi, İstanbul Modern Sanat Müzesi, Pera Müzesi, Ankara Rahmi M. Koç Müzesi ve Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi incelenmiş ve dijital eğitim etkinlikleri anlamında pandemi sürecinde yoğun bir şekilde internet teknolojileri ile eğitim verdikleri tespit edilmiştir. Müzelerin pandemi sürecinden sonra çevrim içi eğitim etkinliklerini sonlandırdıkları görülmüştür. Tespit edilen dijital eğitim etkinliklerinin büyük çoğunluğunun çocuklar olmak üzere gençler, yetişkinler, öğretmenler, okul grupları ve özel gereksinimli bireyler üzerine yoğunlaştığı anlaşılmıştır. Yapılan çevrim içi eğitimlerde özellikle sanat uygulamalarına yönelik atölye çalışmalarının yapıldığı sonucuna ulaşılmıştır. İncelenen müzeler arasından en çok dijital odaklı eğitim etkinliğini İstanbul Modern Sanat Müzesinin yaptığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Museums are places where learning is permanent and enjoyable, both with their diversity and the works or objects they contain. Nowadays, the educational function of museums is considered indispensable, and museums also use changing and developing technological opportunities in their applications for educational purposes. In particular, digital opportunities related to internet technology are used in the educational practices of museums as well as in many museology fields that emerged with the postmodern museum, such as promotion, marketing, brand creation, and visitor relations. As a qualitative study, the digital education activities of private museums in Turkey and their websites and social media platforms were examined within the scope of the research conducted by the scanning method. Istanbul Rahmi M. Koç Industrial Museum, Sakıp Sabancı Museum, Istanbul Modern Art Museum, Pera Museum, Ankara Rahmi M. Koç Museum, and Erimtan Archeology and Art Museum, which were selected as the study group were examined and intensively used internet technologies during the pandemic in terms of digital education applications. It was determined that they provided training. It has been observed that museums terminated their online education activities after the pandemic period. It has been understood that most of the identified digital education applications focus on children, young people, adults, teachers, school groups, and individuals with special needs. It has been concluded that workshops, especially on art practices were carried out in the online training. It was determined that Istanbul Modern Art Museum carried out the most digitally focused educational activities among the museums examined.