Cretaceous rudist fauna of Kocaeli peninsula and western pdntides
Kocaeli yarımadası ve batı pontidlerin kretase rudist faunası
  1. Tez No: 83778
  2. Yazar: MÜKERREM FENERCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SACİT ÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Jeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
ÖZET Mastrihtiyen rudist faunası Batı Pontidler'de Hereke ve Bolu alanlarında incelenmiştir. Hereke alanındaki rudistli seviyeler Akveren formasyonu içinde yeralır. Bu formasyon Triyas ve Erken Kretase yaşlı formasyonları uyumsuzlukla üstler. Akveren formasyonunun alt bölümleri yanal değişimler sunan kırmızı renkli çakıltaşlan, biyoklastik kireçtaşlan, rudistli kumlu kireçtaşlan ve çamurtaşlanndan oluşur. Formasyonun üst bölümleri planktonik foraminiferli marnlar ve çamurtaşlanndan yapılıdır. Bolu alanındaki rudistler Hatipler formasyonu içinde bulunur. Bu formasyon Çamlı kumtaşlan üzerinde uyumlu olarak gelir. Hatipler formasyonu kumtaşlan, rudistli ve biyoklastik kireçtaşlanndan oluşur ve planktonik foraminiferli killi kireçtaşı ve çamurtaşından oluşan Akveren formasyonu tarafindan uyumlu olarak üstlenir. Hereke bölgesindeki rudist faunası Hippurites lapeirousei GOLDFUSS, Hippurites nabresinensis FUTTERER, Hippurites colliciatııs WOODWARD, Vaccinites ultimııs MILOVANOVIC, Vaccinites braciensis SLADIC- TRIFUNOVIC, Vaccinites gosaviensis DOUVTLLE, Vaccinites cf. sulcatus DEFANCE, Pironaea timacensis MILOVANOVIC, Radiolites simpliformis ÖZER, Gorjanovicia costata POLSAK, Gorjanovicia kayae ÖZER, Gorjanovicia akyolii ÖZER, Gorjanovicia boeotica STEUBER, Gorjanovicia lipparinii POLSAK, Gorjanovicia bithyniana n.sp., Psedopolyconites ovalis MILOVANOVIC, Joufia reticulata BOEHM, Miseia hekimhanensis K ARAÇ ABE Y-ÖZTEMÜR,Pseudosabinia klinghartdi (BOEHM), Sauvagesia herekiana ÖZER, Plagioptycus sp. ve bentonik foraminiferler Praesiderolites cf. douvillei WANNIER, Praesiderolites dordoniensis WANNIER, Pseudosiderolites vidalı (DOUVILLE), Siderolites charentensis NEUMANN, Goupilloudina sp., Rotaliidae, Textularidae, Lageniidae ve Orbitoides cf medhis (d'ARCHIAC) dir. Rudistli ve bentonik foraminiferli bölümlerin hemen üzerinde planktonik foraminiferli seviyeler üst-alt Mastrihtiyen yaşını verdiğinden dolayı rudistli seviyelerin alt Mastrihtiyen olduğu öngörülür. Bolu bölgesinde rudistlerden Hippurites lapeirousei GOLDFUSS, Hippurites nabresinensis FUTTERER, Hippurites colliciatus WOODWARD, Vaccinites ultimus MELOVANOVIC, Ugarella sladicae POLSAK & SLISKOVIC, Radiolites simpliformis ÖZER, Radiolites corporatus ÖZER, Radiolites sp., Praeradiolites sııbtoucasi TOUCAS, Praeradiolites sp., Joufia reticulata BOEHM, Lapeirousia cf plana MILOVANOVIC ve Mitrocaprina sp. bentonik foraminiferlerden Siderolites calcitrapoides LAMARCK, Pseudosiderolites vidalı (DOUVILLE), Orbitoides medius (d'ARCHIAC), Goupilloudina sp., Pseudotextularia sp., Rotaliidae, Textularidae, Lageniidae, Orbitoididae, Miliolidae tanımlanmıştır. Bentonik foraminiferlerden olan bu topluluğun yaşı Mastrihtiyen' dir. Yukarıda beirtilen rudistlerin bazıları Akdeniz bölgesinde Kampaniyen- Mastrihtiyen yaşlı formasyonlarda bulunmasına karşın, Türkiye' de Mastrihtiyen yaşlıdır. Paleobiyocoğrafik açıdan, tanımlanan rudistler Orta ve Doğu Anadolu'daki rudistlerlede benzerlikler sunar. Akdeniz bölgesinideki rudistli bölgelerle ilgili karşılaştırmaların belirtilmesi; -bir taraftan Pontik ve Balkanik faunaları arasında önemli farklılıklar, Akiten- Pirene ve hatta Periadriyatik bölgeleri rudist faunası diğer taraftan, -Bazı çişlerin bulunmamasından dolayı birçok bölgede endemik fauna vardır, -sonuç daha önceki çalışmalarda vurgulanan Akdeniz bölgesinindeki bir ve iki paleobiyocoğrafik bölgenin varlığı tekrar incelenmelidir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Maastrichtian rudist fauna investigated at Hereke and Bolu (western Pontides) are found in distinctive rock rudists. In the Hereke area, the Rudistid beds exist in the Akveren formation which unconformably overlays the Triassic and Early Creatceous formations. The lower part of the Akveren formation consists of red conglomerates, bioclastic limestones, rudist-bearing sandy limestones and mudstones. The upper part of the formation is made up of marls and mudstones with planktonic foraminifers. In the Bolu area, the rudists are found within the Hatipler formation. This formation conformably overlays the Çamlı sandstones. The Hatipler foramtion is made up of sandstones, rudist-bearing limestones and bioclastic limestones and is conformably overlain by the Akveren formation which consists of clayey limestones and mudstones with planktonic foraminifers. Rudist fauna in is Hereke area consist of Hippurites lapeirousei GOLDFUSS, Hippurites nabresinensis FUTTERER, Hippurites colliciatus WOODWARD, Vaccinites ultimus MELOVANOVIC, Vaccinites braciensis SLADIC- TRIFUNOVIC, Vaccinites gosaviensis DOUVILLE, Vaccinites cf. sulcatus DEFANCE, Pironaea timacensis MILOVANOVIC, Radiolites simpliformis ÖZER, Gorjanovicia costata POLSAK, Gorjanovicia kayae ÖZER, Gorjanovicia akyolii ÖZER, Gorjanovicia boeotica STEUBER, Gorjanovicia lipparinii POLSAK, Gorjanovicia bithyniana n.sp., Psedopotyconites ovalis MILOVANOVTC, Joufta reticulata BOEHM, Miseia hekimanensis KARACABEY-ÖZTEMÜR, Pseudosabinia klinghartdi (BOEHM), Sauvagesia herekiana ÖZER, Plagioptycus sp. and benthonic foraminifers are Praesiderolites cf. douvillei WANNDER,Pseudosabinia klinghartdi (BOEHM), Sauvagesia herekiana ÖZER, Plagioptycus sp. ve bentonik foraminiferler Praesiderolites cf. douvillei WANNIER, Praesiderolites dordoniensis WANNIER, Pseudosiderolites vidalı (DOUVILLE), Siderolites charentensis NEUMANN, Goupilloudina sp., Rotaliidae, Textularidae, Lageniidae ve Orbitoides cf medhis (d'ARCHIAC) dir. Rudistli ve bentonik foraminiferli bölümlerin hemen üzerinde planktonik foraminiferli seviyeler üst-alt Mastrihtiyen yaşını verdiğinden dolayı rudistli seviyelerin alt Mastrihtiyen olduğu öngörülür. Bolu bölgesinde rudistlerden Hippurites lapeirousei GOLDFUSS, Hippurites nabresinensis FUTTERER, Hippurites colliciatus WOODWARD, Vaccinites ultimus MELOVANOVIC, Ugarella sladicae POLSAK & SLISKOVIC, Radiolites simpliformis ÖZER, Radiolites corporatus ÖZER, Radiolites sp., Praeradiolites sııbtoucasi TOUCAS, Praeradiolites sp., Joufia reticulata BOEHM, Lapeirousia cf plana MILOVANOVIC ve Mitrocaprina sp. bentonik foraminiferlerden Siderolites calcitrapoides LAMARCK, Pseudosiderolites vidalı (DOUVILLE), Orbitoides medius (d'ARCHIAC), Goupilloudina sp., Pseudotextularia sp., Rotaliidae, Textularidae, Lageniidae, Orbitoididae, Miliolidae tanımlanmıştır. Bentonik foraminiferlerden olan bu topluluğun yaşı Mastrihtiyen' dir. Yukarıda beirtilen rudistlerin bazıları Akdeniz bölgesinde Kampaniyen- Mastrihtiyen yaşlı formasyonlarda bulunmasına karşın, Türkiye' de Mastrihtiyen yaşlıdır. Paleobiyocoğrafik açıdan, tanımlanan rudistler Orta ve Doğu Anadolu'daki rudistlerlede benzerlikler sunar. Akdeniz bölgesinideki rudistli bölgelerle ilgili karşılaştırmaların belirtilmesi; -bir taraftan Pontik ve Balkanik faunaları arasında önemli farklılıklar, Akiten- Pirene ve hatta Periadriyatik bölgeleri rudist faunası diğer taraftan, -Bazı çişlerin bulunmamasından dolayı birçok bölgede endemik fauna vardır, -sonuç daha önceki çalışmalarda vurgulanan Akdeniz bölgesinindeki bir ve iki paleobiyocoğrafik bölgenin varlığı tekrar incelenmelidir. VI