(1946-1950) - (1960-1962) Türkiye'de temsili demokrasiye iki geçiş süreci ve paktlı geçişler
(1946-1950) - (1960-1962) Two transition processes towards representative democracy in Turkiye and pacted transitions
- Tez No: 837782
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ZABCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 303
Özet
Bu tezde, Türkiye tarihinin iki önemli kırılma noktasında geçiş süreçlerini koşullayan süreçlerin izlenmesi ve değerlendirilmesi üzerinde durulacak, paktlı geçiş ekseninde Türkiye'de temsili demokratik kurumsal yapıların inşası ve demokratik siyasal rejime geçiş bağlamında iki olay örgüsünün özgül ve örtüşen yönleri ele alınacaktır. Birinci geçiş süreci kapsamnda 1946-1950 dönemi ve yürütülen müzakerelerin ardından uzlaşma belgesi olarak '12 Temmuz 1947 Beyannamesi'ni ortaya çıkaran nedensellik ağları yanında, müzakere sürecinin tarihsel ve toplumsal arka planı irdelenecektir. Siyasal kurumsallaşma bağlamında metnin üzerine oturduğu zeminin tariflenmesi yanında, siyasal kurumlar, aktörler, rekabet eden ideolojiler ve değer yargılarını koşullayan etmenlerin aydınlatılması hedeflenecektir. Konjonktür etkisinin uluslararası alanda ve bölgesel mahiyette izleri takip edilecektir. İkinci geçiş için ise 1960-1962 döneminde kurulmuş olan askeri diktatörlük olgusundan çıkış üzerinde durulacaktır. Bu bağlamda geçiş süreçlerinde ve Türkiye özelinde ordu ve siyaset ilişkisi yakından ele alınacak, varılan uzlaşma sonucu ortaya çıkan 'Birinci ve İkinci Çankaya Protokolü' ekseninde geçiş süreci yine ilgili yazın bağlamında değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis would tackle the processes that condition the transition at two important breaking points in Turkey's history, and will focus on the specific and overlapping aspects of the two case studies in the context of the construction of representative democratic institutional structures in Turkey on the axis of pacted transition and transition to a democratic political regime. Within the scope of the first transition period, the historical and social background of the negotiation process will be examined, as well as the causal networks that led to the 'Declaration of July 12, 1947' as a compromise document following the negotiations between 1946 and 1950. In addition to describing the ground on which it stands in the context of political institutionalization, it would be aimed to elucidate the factors that condition political institutions, actors, competing ideologies and value judgments. The processes and the conjuncture impact would be traced internationally and regionally. For the second transition, the focus would be on the exit from the military dictatorship that was established in the 1960-1962 period. In this context, it would be necessary to closely examine the relationship between the army and politics in transition processes and in Turkey specifically. The transition process on the axis of the 'First and Second Çankaya Protocol', which emerged as a result of the negotiation process, would be evaluated in the context of the relevant literature.