1929 ekonomik buhranının Türk bankacılık sektörüne etkisi
The impact of the 1929 great depression on the Turkish banking sector
  1. Tez No: 837794
  2. Yazar: MUHAMMET ALİ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışmada, 1929 yılında başlayan ve etkisi uzun yıllar süren Buhranın, Türk Bankacılık Sektörüne olan etkisi ele alınmıştır. Finansal piyasalarda başlayan buhranın A.B.D. ve Avrupa bankacılığını nasıl etkilediği incelenmiş, bu etkilerin Türk Bankacılık sektörü ile ne şekilde benzeştiği ve ayrıştığı araştırılmaya çalışılmıştır. Cumhuriyet Dönemi bankacılık sektörünün gelişimi analiz edilmiş, bankacılık alanında yapılan yasal çalışmalar 1929 Buhranı bağlamında incelenmiş, Buhranın Banka bilançolarına olan etkileri ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Özellikle dönemin siyasi ve iktisadi aktörlerinin buhranı algılayış biçimleri Türk Bankacılığı özelinde gazete haberleri ve meclis tartışmaları üzerinden değerlendirilmiştir. Çalışmada arşiv belgeleri, Merkez Bankası bültenleri, Türkiye Büyük Millet Meclisi zabıt cerideleri ve dönem gazete ve dergilerinde konu ile ilgili çıkan yazı ve haberler gibi birincil kaynakların yanı sıra özellikle 1929 Buhranı ve Türk Bankacılık Sektörünün tarihi ile ilgili yazılmış makale ve kitaplar gibi ikincil kaynaklardan da faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the impact of the Depression, which started in 1929 and lasted for many years, on the Turkish Banking Sector is discussed. It has been examined how the crisis that started in the financial markets affected the US and European banking, and how these effects are similar and different from the Turkish banking sector has been tried to be investigated. The development of the banking sector in the Republican Era was analyzed, the legal studies in the field of banking were examined in the context of the 1929 Depression, and the effects of the Depression on the bank balance sheets were tried to be revealed. In particular, the way the political and economic actors of the period perceived the crisis was evaluated through newspaper and parliamentary discussions, specifically on Turkish Banking. In the study, primary sources such as archive documents, Central Bank bulletins, minutes of the Grand National Assembly of Turkey, and articles and news published on the subject in periodicals and newspapers were used, as well as secondary sources such as articles and books written especially about the 1929 Depression and the history of the Turkish Banking Sector.