Okul öncesi öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgisi öz yeterlikleri ile mesleki profesyonellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between preeschool teachers' technological pedagogical content knowledge self-efficacy and their occupational professionalism
  1. Tez No: 837825
  2. Yazar: NAZLI SEMERCİ GAYGUSUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN ZEMBAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın genel amacı; okul öncesi öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgisi (TPAB) öz yeterlikleri ile mesleki profesyonellik düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Araştırmanın evrenini İstanbul ilinde 2022-2023 eğitim öğretim yılında Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı okul/kurumlarda görev yapan 10414 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise İstanbul ilinde 2022-2023 Eğitim Öğretim yılında Millî Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı resmi/özel okul/kurumlarda görev yapan okul öncesi öğretmenleri içerisinden seçilen 266 öğretmen oluşturmaktadır. Bu öğretmenlerin seçiminde kartopu örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmanın veri toplama araçları katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek için araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, Horzum, Akgün ve Öztürk (2014) tarafından geliştirilen Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi Ölçeği ve Yılmaz ve Altınkurt (2014) tarafından geliştirilen Öğretmenlerin Mesleki Profesyonelliği Ölçeği olarak belirlenmiştir. Bu araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. İki ya da daha çok sayıda değişken arasında birlikte değişimin var olup olmadığını belirlemeyi amaç edinen tarama modeli ilişkisel tarama modelidir (Karasar, 2007). Araştırmada elde edilen veriler istatistiksel paket analiz programı kullanılarak analiz edilmiştir. Öğretmenlerin Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi öz yeterlikleri ile mesleki profesyonellik düzeyleri ile arasındaki ilişkiler korelasyon analizi yoluyla incelenmiştir. Sonuçlar, okul öncesi öğretmenlerinin TPAB öz yeterlikleri ile mesleki profesyonellik alt boyutları arasında orta düzeyde pozitif yönde ilişkiler bulunduğunu göstermiştir. Bağımsız örneklemler t-test ve ANOVA testiyle TPAB ve mesleki profesyonellik alt boyutları katılımcıların demografik özellikleri açısından detaylı bir şekilde incelenmiştir. Tüm sonuçlar, literatürdeki bulgular ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The general aim of this study is to present the relationship between preschool teachers' technological pedagogical content knowledge self-sufficiency and their professional competence. The population of the research consists of 10,414 preschool teachers working in schools/institutions affiliated with the Ministry of National Education in Istanbul during the 2022-2023 academic year. The sample of the research is comprised of 266 teachers randomly selected among preschool teachers working in public/private schools/institutions affiliated with the Ministry of National Education (MEB) in Istanbul during the 2022-2023 academic year. Snowball sampling method was preferred in the selection of these teachers. The selected data collection sources of this study are“Technological Pedagogical Content Knowledge Scale”developed by Horzum, Akgün, and Öztürk (2014), the“Teachers' Professionalism Scale”developed by Yılmaz and Altınkurt (2014), and the“Personal Information Form”prepared by the researcher to determine the participants' demographic characteristics. In this study, the correlational survey model, which is one of the various research methods used to determine whether there is a relationship between two or more variables. (Karasar, 2007) is utilized. The data obtained in the research were analyzed using the statistical analysis package program. The relationships between teachers' professional competence and technological pedagogical content knowledge were examined through correlational analysis. The results indicated that there were moderate positive relationships between preschool teachers' technological pedagogical content knowledge self-sufficiency and sub-dimensions of professional competence. Additionally, independent samples' technological pedagogical content knowledge and professional competence sub-dimensions were examined in great detail via t-test and one-way analysis of variance(ANOVA) methods with regards to participants' demographic characteristics. All results were discussed in light of findings in literature.