Thermal stress analysis in the coated upper canine
Kaplanmış üst kanin dişinde ısıl gerilme analizi
- Tez No: 83783
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
m ÖZET Bu çalışmanın amacı çeşitli dental malzemelerle kaplanmış üst köpek dişinde sıcaklık değişimiyle oluşan ısıl gerilmeleri incelemektir. Bu çalışmada, ilk olarak, hem sonlu eleman modelleyebilen hem de gerilme şekil değiştirme analizi yapabilen bir paket program olan Ansys 5.3 kullanılarak dişin modellemesi yapılmıştır. Sıcak içeceklerin başlangıç sıcaklıkları 60°C olarak seçilmiştir. Bu sıcaklığın ağız sıcaklığına bir saniyede eriştiği kabul edilmiştir. ikinci olarak, farklı özelliklere sahip kaplama malzemeleri kullanılarak dişte oluşan sıcaklık dağılımı araştırılmıştır. Üçüncü olarak, diş sıcaklığı ile ağıza alman yiyecek ve içeceklerin sıcaklıkları arasındaki sıcaklık farkından doğan ısıl gerilmeler incelenmiştir. En düşük ısıl gerilmelerin metal kaplamalarda, en yüksek ısıl gerilmelerin ise seramik kaplamalarda oluştuğu gösterilmiştir. Metal-seramik kaplamalarda oluşan gerilmeler metal kaplamalarda oluşan gerilmelerden yüksek, seramik kaplamalardan ise düşüktür. Seramik ve metal kaplamalarda oluşan ısıl gerilmeler metal kaplamalarda oluşan ısıl gerilmelerden 5 kat daha büyüktür. Bu sonuçlara göre, ısıl açıdan karşılaştırıldığında seramik ve metal-seramik kaplamaların metal kaplamalara oranla daha hassas olduğu ve bu kaplamaların zamanla bozulabileceği hatta kullanılamaz hale gelebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT The aim of this study is to investigate the thermal stresses caused by temperature change on the upper canine coated by various dental materials. In this study, first of all the modeling of tooth has been done by using a specific computer program Ansys 5.3 that is capable of both finite element modeling and stress-strain analysis. The initial temperatures of hot drinks have been selected to be 60 °C. It is assumed that this temperature has reached to mouth temperature in one second. Secondly, the temperature distribution occurring in the tooth using various coating materials having different properties has been investigated. Thirdly, thermal stresses arising from the temperature difference between the tooth temperature and the temperatures of the food and drinks taken to mouth have been examined. It has been demonstrated that the lowest thermal stresses occur in metal crowns, while the highest thermal stresses occur in ceramic crowns. Stresses occurring in metal-ceramic crowns are higher than those, which occur in metal crowns but lower than those in ceramic crowns. The stresses occurring in ceramic and metal- ceramic crowns are approximately five times greater than the thermal stresses in metal crowns. With respect to these results, it has been shown that ceramic and metal- ceramic crowns are more prone in terms of heat compared to metal crowns and that these crowns may deteriorate in time and may even become unusable.