Bakım elemanlarının akran zorbalığı tanımı ile akran zorbalığına maruz kalma ve zorba olma durumları arasındakı ilışki (Niğde ili örneği)
The relationship between caregivers' definition of peer bullying and their exposure to peer bullying and being a bully (Niğde sample)
- Tez No: 837863
 - Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SONAY TÜRKMEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Nursing
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde koruma ve bakım altında olan çocuklar ile çalışan bakım elemanlarının akran zorbalığı tanımı, akran zorbalığına maruz kalma ve zorba olma durumları arasındaki ilişkiyi incelemek amacı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evren ve örneklemini Niğde il merkezinde bulunan üç farklı Çocuk Bakım merkezinde görevli bakım elemanları oluşturmuştur (N=90). Veriler“Bilgi formu”,“ Akran Zorbalarını Belirleme Ölçeği-Yetişkin formu”ve“ Akran Zorbalığı Kurbanlarını belirleme Ölçeği-Yetişkin formu”ile toplanmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında tanımlayıcı istatistikler, ki kare, t testi, korelasyon analizi ve Krusskal Wallis, Pearson korelasyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Bakım elemanlarının yaş ortalamaları 35,57±7,76 yıldır. Katılımcıların zorbalık tanımlarına verdikleri yanıtlar değerlendirildiğinde zorbalığı genellikle tepkisel olarak tanımladıkları görülmüştür. Katılımcıların kurban olma durumlarının daha yüksek olduğu (3,88±3,81), zorba olma durumlarının ise çok düşük seviyelerde kaldığı görülmüştür (0,92±2,07). Kurban ve zorba puan ortalamalarının ise bazı değişkenlere göre farklılaştığı bulunmuştur. Katılımcıların Kurban puan ortalamaları ile yaş ve evlilik süreleri arasında negatif yönde, istatistiksel olarak anlamlı ilişki olduğu belirlenmiştir. Buna göre yaş ve evlilik süresi düştükçe kurban puan ortalamalarında artış olduğu görülmüştür. Ayrıca kurban puan ortalaması ile zorba puan ortalaması arasında da pozitif yönde, istatistiksel olarak anlamlı ilişki olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak; katılımcıların akran zorbalığı konusunda bilgilerinin yetersiz olduğu, zorba/kurban olma durumları ile aralarında anlamlı ilişki olduğu görülmüştür. Bu nedenle tüm bakım elemanlarının zorbalık, türleri ve önleme yöntemleri konusunda bilgilendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the association between the concept of peer bullying, exposure to peer bullying, and being a bully among care professionals working with children in the Ministry of Family and Social Services. The study's population and sample were care personnel from three separate Child Care Centres in Nide Provincial Centre (N=90). The“Information form,”“Scale for Identifying Peer Bullies-Adult form,”and“Scale for Identifying Victims of Peer Bullying-Adult form”were used to gather data. In a computer setting, the data was analyzed using descriptive statistics, chi-square, t test, correlation analysis, and Krusskal Wallis and Pearson correlation analyses. The carers' average age was 35.57±7.76 years. When the replies of the participants to the definitions of bullying were analyzed, it was discovered that they typically defined bullying as reactive. The participants were shown to be more likely to be victims (3.88±3.81), whereas their bully status was quite low (0.92±2.07). It was discovered that the mean scores of the victim and the bully differed depending on various characteristics. It was shown that there was a negative and statistically significant association between the participants' means victim ratings and their age and duration of marriage. When the age and duration of marriage declined, the mean victim score climbed. Furthermore, a positive and statistically significant link was discovered between the mean victim score and the mean bully score. As a consequence, the participants' understanding of peer bullying was found to be insufficient, and there was a substantial association between them and their position as a bully/victim. As a result, it is advised that all caregivers be educated about bullying, its kinds, and preventative techniques.