Günümüz sanatının pratik dünyaya müdahalesi ve gerçekliğin içinde oluş(um) hali
The intervention of contemporary art in the practical world and the state of being in reality
- Tez No: 837864
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜRTEZA FİDAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Antik Yunan'da karşılaşılan ilk örneklerinden günümüze kadar sanat kuramları, sanatı temsil ile ilişkilendirerek tanımlama eğilimindedir. Temsil sanatı tanımlayan bir kavram, sanat yapıtının ayırt edici niteliği olarak kabul edildiğinde sanat ve temsil ilişkisi zorunluluk kazanır. Bu tezde temsil kavramı sorunsallaştırılmış, temsilciliğin yalnızca sanat alanında değil, gerçekliğin kurulumuna katılan her alanda düşünceyi ve ifadeyi tahakkümü altına alan bir düşünme biçimi olduğuna işaret edilmiştir. Sanatın içinde yaşadığımız gerçekliğin kurulumundaki rolünü, sanat yapıtının dünya üzerinde doğrudan eylemde bulunma ve değişim yaratma olanaklarını araştırmayı amaçlayan bu çalışmada; sanatın temsile zorunlu kılınmasının yine temsilci düşünce biçiminin bir ürünü olduğu ve temsil paradigmalarından özgürleşildiğinde sanatın temsilci düşüncenin kendisiyle mücadele edebilecek bir etki gücüne sahip olacağı savunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The art theories, from the first examples encountered in Ancient Greece to the present day, tend to define art by associating it with representation. The relationship between art and representation becomes imperative when representation is accepted as a concept that defines art and as the distinctive quality of the work of art. In this thesis, the concept of representation is problematized and it is pointed out that representation is a way of thinking that dominates thought and expression not only in art but in every field that participates in the construction of reality. In this study, which aims to investigate the role of art in the construction of the reality we live in and the possibilities of the work of art to act directly on the world and create change, it is argued that the compulsion of art to representation is again a product of the representationalist way of thinking and that art will have the power of effect that can struggle with representationalist thought itself when it is liberated from the paradigms of representation.