Kuluçkahane koşullarında ticari süngerlerde eşeyli üremenin incelenerek larvadan sünger yetiştiriciliğine ışık tutacak temel verilerin elde edilmesi
By investigating sexual reproduction in commercial sponges in hatchery conditions, obtaining of the principal information will illuminate sponge culture from larvae
  1. Tez No: 83787
  2. Yazar: HARUN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER KATAĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Canlı Deniz Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
VI ÖZET Larvadan sünger yetiştiriciliği yönteminin geliştirilmesine katkı yapmak amacı ile girişilen bu çalışma 1995 - 1996 yıllarında Bodrum Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü bünyesinde hizmet veren Güvercinlik'teki deniz canlıları kuluçkahanesinde gerçeMeştirilrniştir. Çalışma kapsamında Spongia officinalis Linnaeüs, 1759 ve Hippospongia communis (Lamarck, 1813) türlerinden ticari deniz süngerlerinin kontrollü koşullar altında eşeyli üreme faaliyetleri incelenmiştir. S. officinalis ve H. communis'ia larval üretim dönemi Mayıs ve Haziran aylarına rastlamakta S. officinalis'dc ortalama 29 gün; H. communis'de 22 gün sürmektedir. İncelenen her iki sünger türü de vivipardır. Küresele veya ovoide benzeyen şekilli (muhtemelen dişi eşey karakteri) örnekleri larva üreten; fazla girintili - çıkıntılı veya yayvan (muhtemelen erkek eşey karakteri) olardan ise kaydadeğer larva üretmeyen S. officinalis türünün gonokoristik olma ihtimali büyüktür. Larva veren süngerler 0,5 l'den daha büyük hacimlidirler ve bir üretim döneminde, ortalama 1,900 1 hacimli bir S. officinalis anacı 244 368 adet; 2,190 1 hacimli bir H. communis anacı ise 194 843 adet larva üretmektedir. Larval üretim ile su sıcaklığı arasında doğrusal olmayan kuvvetli bir pozitif ilişki vardır. Larval üretim, su sıcaklığı ortalama 22,7 °C iken başlamakta; 23,4 °C'ye kadar artış göstermekte ve bu sıcaklık derecesinden sonra azalmaya başlayarak 25,7 °C'de sona ermektedir. S. officinalis ve H. communis larvaları morfolojik görünüm bakımından birbirine benzemektedir ve boylan 600 - 700 um, çaplan ise 400 - 500 um'dur. Serbest yüzen larvalar ovoid, gri pigmentasyonlu olup; posterior bölgesinde uzun siller taşıyan koyu renkli bir halka; geri kalan vücut yüzeyinde kısa siller, anterior bölgesinde koyu renk, hafif çıkıntılı dairesel bir bölge bulunmaktadır. Işık mikroskobu altında, anaç süngerin mezohil dokusu içinde geUşirnini sürdüren larvaların ve serbest yüzen larvaların silli çevresel hücre tabakası ile değişik tip hücreler içeren merkezi kitlesi görülebilmektedir.vn S. officinalis larvalarının oskulumlardan çıkışı teker teker hızlı, H. communis larvalarının çıkışı ise yavaş ve bazen gruplar halinde olmaktadır. Pozitif fototaksi gösteren pelajik larvalar saat yönüne sürekli bir dönüş hareketi ile birlikte doğrusal yüzme hareketi sergilemektedirler. Pelajik larvalar 1-3 günlük iken belirgin bir seçim yapmaksızın herhangi bir substrata anterior kutupları ile tutunarak yerleşmektedirler. Beşinci haftada başkalaşım tamamlanmakta ve 1,5 - 2 mm çapında yavru süngerler oluşmaktadır. Pelajik ve sesil larvalar ile yeni oluşmuş süngerciklerin civarında, üzerinde ve içinde silyat, tunikat, poliket, gastropod, ekinoderm ve krustase bireylerine rastlanmış olup; bazılarının yavru süngerlere ve larvalara zarar verdikleri saptanmıştır. Bu çalışmada elde edilen verilerin ışığında, kontrollü koşullar altında olgun süngerlerden sünger yavrularının üretilmesi ve bunların denizde büyütülmesi mümkün görünmektedir.
Özet (Çeviri)
vın ABSTRACT This study was carried out to contribute to develop the method of sponge culture from larvae in the Marine Hatchery of Fisheries Research Institute in Bodrum between 1995-1996. During the study, sexual reproduction activities of commercial marine sponge species Spongia officinalis Linneaus, 1759 and Hippospongia communis (Lamarck 1813) were investigated. Larval production periods continue for 29 days in S. officinalis and 22 days in H. communis in average and take place in May and June. Both of the species are viviparous. Spherical or ovoid (probably female sex characteristic) specimens of S. officinalis produce larvae, in contrast flat or wavy (probably male sex characteristic) specimens do not produce any larvae. Thus, S. officinalis is probably gonochoric. Specimens of both species which are larger than 0.5 1 produce larvae. Specimens from S. officinalis which are 1900 1 volume in average produce 244 368 number of larvae in average. Specimens from H. communis which are 2190 1. volume in average produce approximately 194 843 number of larvae. There is a strongly positive polinomial relation between larval production and water temperature. Larval production starts when average water temperature is at 22.7 °C, increasing up to 23.7 °C and ceasing at 25.7 °C. The larvae of both species are similar in terms of morphological appearance and their sizes are 600-700 um by 400-500 urn. Free swimming larvae are ovoid and their pigmentation are grey. In the posterior region, the larvae have a dark ring with long cilia. The other part of the body surface is covered with short cilia. There is a slightly projecting round area in the anterior part. Under the light microscope it can be seen a peripheral layer of ciliated cells and their central part included different type of cells of the free swimming larvae and developing larvae in the mature sponge mesohil. The larvae of S. officinalis rapidly come out from oscula one by one; but H. communis larvae slowly come out and sometimes in groups. Pelagic larvae show positive phototaxis and directional swimming with constant lateral rotation. They attach on any substrat without any preference with their anterior pole within 1-3DC days after released, than settle there. Within fifth week, metamorphosis is completed and juvenile sponges are formed. Ciliates, tunicates, polychaetes, gastropods, echinoderms and crustaceans are observed around, on and in the pelagic and sessile larvae or juvenile sponges. Production of juvenile sponges from mature sponges under the controlled conditions and rearing them in the sea seem to be possible in the light of conclusions of the study.