Amino asit düzeyleri farklı yemlerin broiler performansına olan etkilerinin araştırılması
- Tez No: 29335
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİZAMETTİN ŞENKÖYLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
-41- OZET Bu araştırmada, amino asit düzeyleri farklı yemlerin broyler performansına olan etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmada 12300 adet çıkım tarihleri farklı hybro ticari broyler hibridi civcivler kullanılmış ve bu civcivler kuluçkadan çıktıkları gün kapasiteleri farklı altı adet üre tici kümesine getirilmiş ve kesime kadar aynı kümeslerde büyütülmüşlerdir. Araştırma sonuna kadar bu civcivlere, Taşkesti Yem Fabrikasında hazırlanan amino asit düzeyleri farklı dokuz ayrı yem karması yedirilmiştir. Mevcut altı adet deneme kümesi ikişerli gruplara, ayrılmış ve bu gruplara başlatma, büyütme ve bitirme yemlerin den oluşan yüksek proteinli, orta proteinli ve kontrol grubu yemleri yedirilmiştir. Bu kümeslerde, 15., 35. ve 49, günde (kesimde) canlı ağırlık, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı ve mortalite ayrı ayrı tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar şöyle özetlene bilir: 49.
Özet (Çeviri)
-42- SUMMARY This experiment was conducted in order to determine the supplemental effect of limited amino acids in broiler diets upon broiler performance criteria such as growth t feed concumption and feed conversion. To do this in the field conditions 6 broiler houses in different farms wese used. Experimental diets ( starter, grower and finisher ) were mixed in theee levels with respect to lisin, methionine+cys- tine and triptophane and each were asigned to two broiler houses.