Türk reklamcılığında metinsiz basın ilanları ve tüketici ile iletişim ilişkisi
Press posting without text in Turkish advertising and communication relation with the consumer
- Tez No: 837871
- Danışmanlar: DOÇ. MEHMET ALİ MÜSTECAPLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Türkiye'de reklamcılığın başlangıcı 1909 lü yılları baz alındığında 114 yıldır basın ilanları yayınlamakta ve tüketiciler bu reklamlardan etkilenerek alışverişlerini yapmaktadırlar. Türk reklamcılığının seçkin örneklerine bir bakış ve Türk basın ilanları incelenerek buradaki ilanların, ilk üretilenlerden, günümüz modern basın ilanlarına kadar ve bazılarının öykülerini içermektedir. Metinsiz ilanlar, günümüz reklamcılığında önemli bir yer tutmakta ve çok eskilere dayanmayıp, okumanın azaldığı, sektrörün yurt içi ve yurt dışı reklam yarışmalarına katılımları ile önem kazanmıştır. Basın ilanlarında metin kullanmadan hazırlanan bu ilanlar ilk bakışta çok güzel ve yaratıcı gibi görünselerde, tüketicinin anlamak için biraz uğraşmak zorunda kaldığı işlerden oluşmaktadır. Görsel bombardımana tutulduğumuz günümüzde, zaten metin çok okunmamaktadır. Ama bazı ilanların görsellerini destekleyen metne de ihtiyaç olabilir. Bu çalışmaların büyük bir çoğunluğunu, sadece Reklam ajanslarının yıl sonu etkinliklerinde görebilirsiniz. Bu etkinlikler reklam yarışmalarının sonuçlarının açıklandığı ve bu ilanların görsellerinin olduğu yayınlardır. Bu işlerin yarışmalarda yerlerini alabilmesi için yayınlanmış olması gerekmekte ve bir çoğu müşteriden izin alınarak sektör dergilerinde yayınlanmış olması gerekmektedir. Hatta bu basın ilanları yayınlanırken müşteriden bir yayın ücreti bile talep edilmemekte ve ajanslar tarafından bu bedel karşılanmaktadır. Bu amaçla üretilen işler, ajansların kendi aralarında hatta dünya ajansları arasında bir yaratıcılık yarışı haline gelmiş durumdadır. Reklamverenin ürünü veya hizmeti satması ikinci plana atılmakta ve asıl amaç tüketici olmaktan uzaklaşmış olmaktadır. Ama reklamlar tüketici için yapılmıyor mu? Bu tez'de Türk reklamcılığı tarihi'ne kısaca yer verilirken, günümüz reklamcılığı örnekleri ve onların açıklamaları ile hikayeleri, anlatılmaktadır. Bu basın ilanlarında fotoğraf, tipografi, illüstrasyon, mizah, manipülayon. kampanya kullanımıyla benzerlik taşıyan ilanlar yer almaktadır. Bu benzerliğin çoğalması, artık reklamcılık denizinin tükendiğini de sorgulamaktadır. Tüm Dünyadaki bu bezerlik, fransız bir internet sitesin'de de yer almaktadır. Reklam yarışmaları sonucunda gelişen metinsiz basın ilanları sadece reklamcı ve az sayıdaki kişilerin anlayacağı örneklere de yer verilmiş, ödüllendirilerek kışkırtılan reklam sektörü, tüketicinin beklentilerini bir tarafa bırakılarak ödül peşinde koşar duruma gelmişlerdir. Bu da sektörün geç yaratıcıları ile yapılan röportajlarda, onların ürün veya hizmeti satmanın dışında trübüne oynayıp ödül peşinde olmalarının daha öncelikli olduğunu göstermektedir. DDB Worldwide CCO'su Amir Kassaei, artık reklam yarışmalarına daha az katılacaklarını duyuran açıklamasına ve camiada yankı bulan bu açıklamaya karşın bazı reklamcıların açıklamalarına da yer verilmektedir. Bu reklam yarışmaları'nın hangileri olduğundan bahsedilmiştir. Reklamveren ve tüketicinin beklentilerine değer verip, sonuçlarına etki eden birçok kriterin ve araştırmaların yapıldığı ve neticesinde reklamın işe yaradığı kanıtlanmış işlerin de ödüllendirildiği Effie Awards'da yer verilmiştir. Bu yarışma kriterlerine uyan, bir reklam kampanyası raporuna da yer verılmiştir. Gazete ve Dergilerin hızla traj kaybettiği ve basın ilanlarının yerine yeni mecraların daha önem kazanacağı, bu tirajların on yıllık periyottaki hareketliliği gösterilmiştir. Ve son olarak geleneksel medya'nın yerini yeni medya'nın yer aldığından. aralarındaki farklılıklardan bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Based on the beginning of advertising in Turkey in 1909, press advertisements have been published for 114 years and consumers are influenced by these advertisements and make their purchases. It includes a look at the outstanding examples of Turkish advertising and the stories of some of the advertisements here, from the first produced to today's modern press advertisements, by examining the Turkish press advertisements. Ads without text have an important place in today's advertising and have gained importance with the participation of the sector in domestic and international advertising competitions, which do not date back to ancient times, where reading has decreased. Although these advertisements, which are prepared without using text in press advertisements, seem very beautiful and creative at first glance, they consist of works that the consumer has to struggle a bit to understand. Nowadays, when we are bombarded with visuals, the text is not read much anyway. However, some advertisements may also need text to support the images. You can see most of these works only at the end-of-year events of Advertising agencies. These events are the publications where the results of the advertising competitions are announced and the visuals of these advertisements. These works must be published in order to take their place in the competitions, and most of them must be published in industry magazines with the permission of the customers. Even a publication fee is not requested from the customer while these press announcements are published and this fee is covered by the agencies. The works produced for this purpose have become a competition of creativity among the agencies themselves and even among the world agencies. Selling the product or service by the advertiser is put in the background and the main purpose is far from being a consumer. But aren't ads made for the consumer? In this thesis, the history of Turkish advertising is given briefly, while examples of today's advertising and their explanations and stories are told. Photography, typography, illustration, humor, manipulation in these press releases. There are advertisements that are similar to the campaign usage. The proliferation of this similarity also calls into question that the sea of advertising is now exhausted. This similarity all over the world is also on a french website. The textless press advertisements developed as a result of the advertising competitions have also included examples that only advertisers and a small number of people will understand, and the advertising industry, which was provoked by rewarding, has come to a position in pursuit of awards by leaving the expectations of the consumers aside. This shows that in the interviews with the late creators of the industry, it is more important for them to play to the tribune and seek prizes besides selling the product or service. Amir Kassaei, CCO of DDB Worldwide, announced that they will participate less in advertising competitions, and despite this statement that resonated with the community, some advertisers' statements are also included. It has been mentioned which of these advertising competitions are. Effie Awards, in which many criteria and researches that value the expectations of the advertiser and the consumer and affect the results, are carried out, and the works that have proven to be effective as a result, are also included in the Effie Awards. An advertising campaign report matching these competition criteria is also included. It has been shown that newspapers and magazines are losing trajectory rapidly and that new media will gain more importance instead of press advertisements, and the dynamism of these circulations in a ten-year period. And finally, because traditional media is replaced by new media. differences between them are mentioned.