Bir reklam aracı olarak fragman: Türk ve Amerikan filmlerinin fragmanlarında kullanılan duygusal çekiciliklerin ve yaratıcı yapım uygulamalarının karşılaştırılması
Movie trailer as an advertising tool: The comparison research of emotional appeals and execution factors used in trailers of Turkish and US movies
  1. Tez No: 258083
  2. Yazar: ERSAN BELLİTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUDE CANAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Fragmanların reklamcılık yaratıcı stratejileri çerçevesinde nasıl bir yapısı olduğunu araştıran bu çalışma, Polay, Moriarty ve Belch'in duygusal çekicilik yaklaşımlarını, Stewart ve Furse, Shimp ve Baldwin'in yaratıcı yapım uygulamaları değişkenlerini değerlendirmiştir. Film reklamcılığında hedef kitle olarak izleyici ve ürün kategorisi olarak da film türü ilişkilerini gözden geçirmiş ve bir reklam aracı olarak fragmanı yeniden tanımlanıştır.2002 ve 2009 yıllarında Türkiye'de gösterime giren Türk ve Amerikan filmlerinin fragmanlarında yer alan 19 duygusal çekicilik türü ve yoğunluklarının yanı sıra, aynı fragmanlarda kullanılan 32 yaratıcı yapım uygulaması değişkeni, filmlerin vizyon yılı ve film türleri odağında içerik analizi uygulanarak tespit edilmiş ve sonuçlar karşılaştırılmıştır.Sonuç olarak, Türk filmlerinde türler Amerikan filmlerine göre daha dar olarak tespit edilmiştir. Duygusal çekicilikler ve yaratıcı yapım uygulamaları Amerikan fragmanlarında daha yoğun ve daha çok kullanılmaktadır. Duygusal çekicilikler, yaratıcı yapım uygulamaları ve film türleri arasındaki ilişkiler Amerikan fragmanlarında daha anlamlıdır.
Özet (Çeviri)
This study searches that what kind of structures do movie trailers have with a inside of a wiev of advertising creative strategies. The study have evaluated the approaches of Polay, Moriarty, Belch?s emotional appeals and Stewart and Furse, Shimp, Baldwin?s execution factors. Also, regarding to movie advertising, it has reconsidered the relations between moviegoers as target audience and movie genre as product category. So it has redefined the term of movie trailer as a tool of advertising.Inside of a frame created by, release years of movies and genres, 19 emotional appeals with their compactness and 32 execution factors which took place inside Turkish and US movies (released in Turkey between years 2002-2009) have been determined by content analysis. The results have been compared.As a result, the genres of Turkish movies are more narrow than US movies. Emotional appeals and execution factors are being used more intensive and more in count inside of US movie trailers. The relations between emotional appeals, execution factors and movie genres are more significant inside of US movie trailers.