Sosyal medya fenomenlerinin tüketicilerin ürün tercihleri ve satın alma niyeti üzerindeki rolü
The role of social media influencers on consumers' product preferences and purchase intentions
  1. Tez No: 837906
  2. Yazar: RASHİD ALMAJZOUB
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLNİL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı sosyal medya fenomenlerinin ürün tanıtımı ve pazarlanması aşamasında tüketicilerin ürün tercihleri ve satın alma kararlarını etkileyip etkilemediklerinin belirlenmesidir. Teknoloji kullanımının giderek arttığı günümüzde, hayatımızın hemen her alanında öncelikli tercih edilen mecralardan en önemlisi sosyal medyadır. Sosyal medyanın özellikle erişim kolaylığı ve son dönemde yapılan tüm işlemlerde hızın giderek önem kazanması sebebiyle hayatımıza yön veren kavramlarda da değişmeler ve gelişmeler olmuştur. Bu kavramlardan biri de sosyal medya fenomenidir.“Sosyal Medya Fenomeni”kavramını ortaya çıkaran yoğun sosyal medya kullanımı, pazarlama kurumlarının da tüketiciye ulaşabilmek için bir araç olarak dikkatini çekmiş ve bu konuda sosyal medya fenomeni olma kavramının içinde yer alan takipçi sayısı kadar müşteriye ulaşabilme fikri kurumları cezbetmiş ve sosyal medya fenomenlerini de cazip bir aracı haline getirmiştir. Bu aşamada pazarlama kurumları için fenomenler birer bilgi aktarma aracı olarak düşünülmektedir. Çalışmanın amacı doğrultusunda online anket düzenlenip, gerekli istatistiksel işlemler yapılarak sonuca en açık şekilde ulaşılmaya çalışılmıştır. Anket çalışmasında öncelikle; 201 katılımcının; yaş, cinsiyet, meslek gibi demografik bilgileri elde edildikten sonra sosyal medya fenomeninin sahip olduğu özellikler ile tüketicilerin satın alma kararları arasında bir ilişkinin olup olmadığı anlaşılmaya çalışılmıştır. Elde edilen verilere gerekli analizler (güvenilirlik analizi, faktör ve korelasyon analizi) yapıldıktan sonra regresyon analizi ile bağımlı değişken olan tüketicilerin satın alma kararı niyeti ile bağımsız değişkenler olan sosyal medya fenomenin özellikleri (güvenilirlik, çekicilik, uzmanlık ve iletişim gücü) arasında yordayıcı bir etkinin olup olmadığı test edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre; sosyal medya fenomeninin güvenilirliği, çekiciliği ve iletişim gücü ile tüketicilerin satın alma niyetleri üzerinde etkisi olmasına karşın sosyal medya fenomeninin uzmanlığının ile bir etkiye sahip olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this research endeavor is to ascertain the extent to which social media influencers exert an influence on consumers' preferences for products and their subsequent decision-making processes when exposed to promotional and marketing campaigns. In today's world, characterized by the ever-increasing use of technology, one of the most prominently favored mediums in almost every aspect of our lives is social media. The prevalence of social media is due to its ease of access and the growing importance of speed in all recent transactions, leading to changes and developments in the concepts that shape our lives. One of these evolving concepts is that of the social media influencer. The concept of a“Social Media Phenomenon”has emerged as a result of the widespread use of social media. This phenomenon has caught the attention of marketing organizations as a means of reaching consumers. The idea of being a social media influencer, often measured by the number of followers, has made these individuals an appealing tool for marketing firms. At this stage, influencers are perceived by marketing organizations as a means of conveying information. To achieve the objectives of this study, an online survey was conducted, and the necessary statistical procedures were employed to arrive at the most unequivocal conclusions. Initially, demographic information, including age, gender, and occupation, was collected from 201 participants. Subsequently, the study sought to determine whether there exists a relationship between the characteristics of social media influencers and consumers' purchase decisions. After collecting the data, essential analyses, such as reliability analysis, factor analysis, and correlation analysis, were performed. Following this, regression analysis was employed to test whether there is a predictive effect between the dependent variable, consumers' purchase intention, and the independent variables representing the characteristics of social media influencers (reliability, attractiveness, expertise, and communication power). According to the analysis results, it was observed that the credibility, attractiveness, and communication power of social media influencers have an impact on consumers' purchase intentions. However, the expertise of social media influencers was found to have no significant effect.