Göç, felsefe ve siyaset: Deleuzecü kavramlar bağlamında göç üzerine eleştirel bir değerlendirme
Migration, philosophy and politics: A critical evaluation of migration within context of deleuzian concepts
  1. Tez No: 837907
  2. Yazar: ESRA ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Uygarlık tarihinin her aşamasında var olan göç olgusu, devletlerin uluslararası sistemde var olması ve ulus-devlet sınırlarının belirginleşmesiyle uluslararası göç kavramı olarak tanımlanmıştır. Çağımızda göçmen sayısının küresel ölçekte sürekli artması, küreselleşme olgusunun getirdiği yerel ve bölgesel değişimlerin giderek baskın hale gelmesi göçmenin sürekli ve tek yönlü yolculuğuyla ortaya çıkan aidiyetsizliğini belirgin hale getirmiştir. Bu tez çalışmasının amacı, Deleuze felsefesi ve bu felsefenin öne çıkan kavramları çerçevesinde bir göç eleştirisi ortaya koymaktadır. Deleuze felsefesindeki kavramların göç ile ilişkisi ve göçün felsefi-siyasi zemindeki anlam arayışlarının sorgulanması, Deleuze'ün felsefesiyle göç öznesinin temsil, kimlik, aidiyet ilişkisi, göç öznesinin farklılıkları nedeniyle öteki olarak görülmesi üzerine felsefi ve politik bir derkenar açmak bu çalışmanın önceliği olmuştur. Tezde belge toplama ve literatür taraması yöntemsel olarak izlenirken; farklı perspektiflere yer veren ve alternatif okumaları destekleyen gözlemler ile nitelikli metin analizlerine de yer verilmiş, olgu ve kavramlar araştırma tekniklerinden betimsel analiz ve yorumlayıcı yaklaşımlardan yararlanılarak açıklanmıştır. Eleştirel yaklaşım konularını Deleuze'ün başvurduğu gibi rizomatik bir düşünce yapısıyla aramak, bu çalışmada, yorumlayıcı yaklaşım geliştirilmesine de öncülük etmiştir. Bu tezde, göç öznesinin karşılaştığı sorunları tanımlamaktan ziyade Deleuzecü bir bakış açısı ile göç literatürüne eleştirel ve yorumlayıcı yeni değerlendirmeleri Deleuze'ün politik felsefesiyle açıklamaktır.
Özet (Çeviri)
Migration, which has existed in every period human history, has revealed the concept of international migration with the establishment of nation-states and borders. In our era, the continuous increase in the number of immigrants on a global scale and the increasing dominance of local and regional changes brought about by globalization have made the lack of belonging that occurs with continuous and one-way journey of the migrant evident. This thesis reveals a critique of migration within the framework of Deleuze's philosophy and the prominent concepts of him. It has been the priority of this study to open a philosophical and political margin on the relationship between the concepts in Deleuze's philosophy and migration and search for meaning of migration on philosophical-political ground, on the perception of Deleuze's philosophy and the migration subject as the other because of the relationship between representation, identity, belonging, and the differences of that subject. In the thesis, document collection and literature review are followed methodologically; observations and qualified text analyses that include different perspectives and support alternative readings are also included, and facts and concepts are explained by using research techniques, descriptive analysis, and interpretive approaches. Searching for issues with a rhizomatic mindset, as Deleuze applied, also pioneered the development of an interpretative approach in this study. The main purpose of the thesis is; rather than defining the problems faced by the subject of migration, it is to explain the critical and interpretive new evaluations of migration literature with Deleuze's political philosophy from his perspective.