The Mechanical properties of some cast aluminium alloys (Sr modified A1Si1 1Mg)
Bazı döküm alüminyum alaşımlarının (Sr ile modifiye edilmiş A1Si1 1Mg) mekanik özellikleri
- Tez No: 83792
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM ÖNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Alüminyum alaşımlı jantlar çok farklı ortam şartlarında ve iklimlerde kullanılmaktadır. Bu nedenle çok farklı çalışma sıcaklıklarına maruz kalırlar. Bu tezin amacı, yüksek veya alçak çalışma sıcaklığının malzemenin mekanik davranışına etkisini incelemektir. İnceleme yapılan malzeme strontium ile modifiye edilmiş AlSillMg alaşımıdır. Bu çalışmada, alüminyum jant alaşımı olarak kullanılan AlSillMgSr alaşımının 200°C ile -50°C arasında 8 farklı sıcaklıkta mekanik davranışları incelenmiştir. İnceleme yapılan sıcaklıklar: 200 °C, 150 °C, 100 °C, 50 °C, oda sıcaklığı, 0 °C, -20 °C, -50 °C. Seçilen sıcaklıklarda 30'ar dakika bekletilen alaşımın o sıcaklıklardaki ayn ayrı mekanik özellikleri tespit edilmiştir. Sonra, 2 farklı sıcaklık (150 °C, 0 °C) için aynı şartlarda mekanik davranış incelenmiştir. Fakat bekletme zamanı 60 dakikaya çıkartılmıştır. Böylece bu sıcaklıklarda çalışan alaşımın çalışma sıcaklığındaki mekanik davranışı incelenmiş, ayrıca çalışma sıcaklığındaki bekleme zamanının mekanik özelliklere etkisi de incelenmiş olur. En son olarak bu 4 farklı sıcaklıkta (oda sıcaklığı, -20 °C, -50 °C, -70 °C) Charpy V-çentik darbe testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Aluminium alloy wheels can be used under very different environmental conditions and climates. Therefore, they may be exposed to very different working temperatures. The aim of this work is the observation of the effect of high and low working temperatures on mechanical behaviour of the wheel material. The material studied is AlSil lMg alloy modified with strontium. In this study, the mechanical behaviour of AlSillMgSr alloy used as aluminium wheel alloy has been investigated at 8 different temperatures between 200 °C and -50 °C, the temperatures being ; 200 °C, 150 °C, 100 °C, 50 °C, room temperature, 0 °C, -20 °C, -50 °C. Firstly, the mechanical properties of the specimens which were held 30 minutes at selected temperatures have been investigated separately at these temperatures. Then, the mechanical behaviour has been observed at 2 different temperatures (150 °C, 0 °C) in the same conditions using a holding time of 60 minutes. Thus, the mechanical properties at different temperatures and in addition the effect of holding time at working temperature on properties have been investigated. Finally, Charpy V-notch impact test has been applied at four different temperatures (Room temperature, -20 °C, -50 °C, -70 °C). It was found that the strength was an acceptable level at temperatures below room temperature. But started decreasing above room temperature. The impact fracture energy decreased with decreasing test temperature below room temperature.