Ankara'da tünel kalıp tekniği ile üretilen toplu konut örneklerinde yapı kabuğu hasarlarının üretim tekniği ve bileşen bağlamında analizi
A Case study on mass housing samples in Ankara which are constructed by means of tunnel mold method and the analyse of the production technology and component design as the reasons of early building defects
  1. Tez No: 114613
  2. Yazar: ŞEHNAZ RASTGELDİ AZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA UTKUTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
ANKARA'DA TÜNEL KALIP TEKNİĞİ İLE ÜRETİLEN TOPLU KONUT ÖRNEKLERİNDE YAPI KABUĞU HASARLARININ ÜRETİM TEKNİĞİ VE BİLEŞEN BAĞLAMINDA ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Şehnaz RASTGELDİ AZCAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1999 ÖZET Tez kapsamında; tünel kalıp tekniği ile üretilen toplu konut alanlarında, tasarım ve üretim hatalarının yapı kabuğunda hasar olarak ortaya çıkışı ve konfor koşullarının belirleyicisi olarak, bileşen konstrüksiyonu, ısıl konfor düzeyi denetimi analizleri yapılmaktadır. Bu amaçla, 2.Bölüm kapsamında; geleneksel yapım sistemleri ve endüstrileşmiş yapım sistemlerinin karakteristiklerinin yapıda ortaya çıkan hasarlardaki belirleyiciliği irdelenmiştir, ardından örnek alan çalışmasında, belirleyici yapım sistemi olarak tünel kalıp tekniğinin ve prekast beton bileşenlerin analizi yapılmıştır. 3. Bölüm'de, konfor koşullarını etkileyecek olan yapı kabuğu oluşumunun gereklilikleri, ısıl korunum sınırlılığında incelenmiştir. 4. Bölüm'de ise, Ankara-Eskişehir Karayolu aksında ve Dikmen Vadisi'nde yer alan toplu konut örnekleri, tasarım, üretim ve denetim süreçlerindeki hatalar çerçevesinde ele alınarak saptamalarda bulunulmuş, Dikmen Vadisi Çankaya Evleri ve Bilkent Konutları örnekleri, yapım sistemleri, alt-sistemler bağlamında analiz edilmiştir.Çalışma sonucunda, örnek alan analizinde belirlenen sorunların ortaya çıkış nedeni olarak saptanan, yapım sistemi ve bileşenlerin, standart ve şartnamelere, tasarım, üretim ve denetim kriterlerine uygunlukları incelenerek değerlendirilmiştir. Bilim Kodu : 5001011 Anahtar Kelimeler : Kalite, toplu konut, tünel kalıp sistemi, prekast beton panel konstrüksiyonu, yapı performansı, yapı kabuğu hasarları. Sayfa Adedi : 142 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ziya Utkutuğ
Özet (Çeviri)
Ill A CASE STUDY ON MASS HOUSING SAMPLES IN ANKARA WHICH ARE CONSTRUCTED BY MEANS OF TUNNEL MOLD METHOD AND THE ANALYSE OF THE PRODUCTION TECHNOLOGY AND COMPONENT DESIGN AS THE REASONS OF EARLY BUILDING DEFECTS (M.Sc.Thesis) Şehnaz RASTGELDİ AZCAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1999 ABSTRACT The aim of this thesis is first to analyse two of the factors which determine the users comfort conditions; the building envelope within the frame of component construction and the thermal comfort, second early building defects occur as results of production technology and design process defaults. The building production systems are one of the basic factors that reveal the building defects, so conventional systems and industrialised systems are analysed within the content of Chapter 2. This chapter also includes the analysis of tunnel mould method and precast concrete components, as these are the basic construction technics that define the characteristics of mass housing samples. The goal of Chapter 3 is to analyse the hygro-thermic control as an effect on comfort conditions and formation of building envelope. The analysis of mass housing samples which are chosen from the settlements on Ankara- Eskişehir main road axis and Dikmen valley are dealed with the defaults occurred during the design, production and control processes. By means ofIV determining these faults, the intention is to fix the reasons of building defects. Dikmen Valley Çankaya Housings and Bilkent Housings are analysed within this content in Chapter 4. In the conclusion of this study, it is observed that during design, production and control processes of building and components, specifications and standards are not considered entirely. The basic result of this insufficiency is early building defects and harmed comfort conditions. Science Code : 5001 01 1 Key Words : Quality, mass housing, tunnel mould method, precast concrete panel construction, building performance, building defects. Page Number : 142 Adviser : Prof.Dr.Ziya UTKUTU?