Döviz kuru geçişkenliğinin Yİ-ÜFE ve TÜFE ile ilişkisi: Türkiye örneği
The relationship of exchange rate pass through with D-PPI and CPI: A case study of Turkey
- Tez No: 837910
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Günümüz dünyasında uluslararası ticaretin hız kazanması ile birlikte döviz kavramının önemi giderek artmaktadır. Döviz kurundaki dalgalanmalar özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülke ekonomilerinde, gelişmiş ülkelere kıyasla daha ciddi bir öneme sahiptir. Bunun sebebi ise gelişmekte olan ülke ekonomilerinde ithalat payının oldukça yüksek olmasıdır. Kurda yaşanan aşağı veya yukarı yönlü hareketler özellikle ithalat kanalıyla fiyatlar üzerinde etkili olmaktadır. Böylece kur geçişkenliği kavramı ortaya çıkmaktadır. Literatürde döviz kurunun enflasyon üzerinde yarattığı etkiye dair birçok çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada 2006:1-2022:12 dönemi için aylık veriler kullanılarak Türkiye' de döviz kuru geçişkenliği ve enflasyon ilişkisi Vektör Otoregresif Regresyon Analizi ile incelenmiştir. Öncelikle Genişletilmiş Dickey-Fuller (ADF) ve Kwiatkowski, Phillips, Schmidt ve Shin (KPSS) geleneksel birim kök testleri uygulanarak değişkenlerin durağanlıkları test edilmiştir. Daha sonra VAR Granger Nedensellik analizleri yapılmıştır. Çalışma sonucunda sepet kur ve ithalat birim endeksinden ÜFE' ye doğru tek yönlü; sepet kurdan ithalata ve ithalattan TÜFE' ye doğru tek yönlü bir nedensellik ilişkisinin var olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In today's world, with the increasing pace of international trade, the significance of the concept of foreign exchange has been growing. Fluctuations in exchange rates hold particularly greater importance in developing economies like Turkey compared to developed countries. This is mainly due to the relatively high share of imports in developing country economies. Movements in exchange rates, whether upward or downward, have a significant impact, especially on prices through the channel of imports. As a result, the concept of exchange rate pass-through emerges. There are numerous studies in the literature regarding the impact of exchange rates on inflation. In this study, the relationship between exchange rate pass-through and inflation in Turkey is examined using Vector Autoregressive Regression Analysis based on monthly data for the period from 2006:1 to 2022:12. Firstly, the stationarity of the variables is tested using the Augmented Dickey-Fuller (ADF) and Kwiatkowski, Phillips, Schmidt, and Shin (KPSS) traditional unit root tests. Then, VAR Granger Causality analyses are executed. The study puts forth that there is an unidirectional causal relationship from the exchange rate index and import unit index to the producer price index (PPI). Additionally, a unidirectional causal relationship is observed from the exchange rate index to imports and from imports to the consumer price index (CPI).