Toksik liderlik algısının sosyal sanal kaytarma üzerindeki etkisi: Lojistik sektörü üzerine bir araştırma
The effect of toxic leadership perception on social cyberloafing: A study on the logistics industry
- Tez No: 837911
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Teknolojinin gelişmesi ve internetin yaygınlaşmasıyla birlikte sosyal medya kullanımının her geçen gün arttığı görülmektedir. Bu artış insanların yalnızca sosyal hayatlarını etkilemekle kalmamış, işletmeleri de etkilemeye başlamıştır. Dolayısıyla literatürde ilgili konuda yapılan çalışmalar hız kazanmış ve mesai saatleri içerisinde sosyal medya kullanımını tanımlayabilmek adına sosyal sanal kaytarma kavramı ortaya çıkmıştır. Bu araştırmada işyerindeki toksik liderlik algısının sosyal sanal kaytarma davranışları üzerindeki etkisinin sosyal bilişsel teori bağlamında incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Marmara Bölgesi'nde bulunan lojistik işletmeleri çalışanlarından veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda toksik liderliğin bencillik alt boyutunun sosyal sanal kaytarma davranışlarını pozitif yönde etkilediği belirlenmiştir. Toksik liderliğin diğer alt boyutları olan değer bilmezlik, otoriter liderlik, çıkarcılık ve olumsuz ruhsal durumun sosyal sanal kaytarma davranışları üzerinde anlamlı bir etkisinin bulunmadığı görülmüştür. Cinsiyet ve medeni durum değişkenleri üzerinde yapılan t testi sonucuna göre kadın ve bekâr çalışanların daha fazla sosyal sanal kaytarma davranışında bulunduğu gözlenmektedir. Yaş, eğitim düzeyi ve çalışma süresi değişkenleri üzerinde yapılan tek yönlü varyans analizi (one-way ANOVA) sonuçlarına göre ise 18-31 yaş aralığındaki çalışanlar, lisans eğitim düzeyine sahip çalışanlar ve 1-10 yıl aralığında çalışma süresine sahip olan çalışanların diğerlerine oranla daha fazla sosyal sanal kaytarma davranışında bulunduğu belirlenmiştir. Çıkan sonuçlar ilgili araştırmada detaylı bir şekilde incelenmiş ve çeşitli çözüm önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the advancement of technology and the widespread use of the internet, it is observed that social media usage has been increasing day by day. This increase has not only affected people's social lives but also started to impact businesses. As a result, studies related to this topic have gained momentum and the concept of social cyberloafing has emerged to define social media usage during working hours. This research aims to examine the impact of perceived toxic leadership in the workplace on social cyberloafing behavior within the framework of social cognitive theory. Data was collected from employees of logistics companies in the Marmara Region for his purpose. In line with the data obtained, it was determined that the selfishness sub-dimension of toxic leadership positively affected social cyberloafing behaviors. The other sub-dimensions of toxic leadership such as unappreciation, authoritarian leadership, manipulativeness and negative mental state did not have a significant effect on social cyberloafing behaviors. According to the t test results on gender and marital status variables, it is observed that female employees and single employees engage in more social cyberloafing behaviors. According to the results of one-way ANOVA analysis of variance on the variables of age, education level and working time, it is seen that employees between the ages of 18-31, employees with a bachelor's degree and employees with a working time between 1-10 years engage in social cyberloafing behaviors more than others. The findings were thoroughly analyzed in the respective research and various solutions were proposed.