Yeşil temel yetenek ve yeşil pazarlama uygulamalarının çevre politikaları kapsamında iklim değişikliğine etkileri: Konaklama işletmelerinde bir araştırma
The effect of green core talent and green marketing practices on climate change within the scope of enviromental policies: A study in hospitality enterprises
  1. Tez No: 837928
  2. Yazar: MELİKE SAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turist Rehberliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Günümüzde birçok ülkenin en önemli problemlerinden biri haline gelen çevre sorunları, küreselleşme ile birlikte tüm dünyayı etkisi altına alan bir konu haline gelmiştir. Sıcaklıkların artışı, çölleşme, biyolojik çeşitliliğin azalması, buzulların erimeye başlaması, bitki örtüsündeki değişiklikler, deniz ve okyanusların kirlenmesi ekolojik çevreye hızla zarar veren küresel çevre sorunları arasında yer almaktadır. Ekolojik çevreye zarar veren sorunlardan biri de iklim değişikliğidir. İklim değişikliği, belirli bir zaman dilimi içerisinde yağış, sıcaklık, rüzgarlar ve basınçta meydana gelen sürekli değişiklikleri ifade etmektedir. Ekolojik çevreye zarar veren iklim değişikliği, tüm dünyada doğaya daha az zarar vermeye yönelik sürdürülebilir ortak çözüm yolları ve politikaların geliştirilmesini zorunlu hale getirmiştir. İklim değişikliğiyle mücadelede etkili bir araç olarak geliştirilen yeşil temel yetenek uygulamaları ve yeşil pazarlama uygulamaları sürdürülebilir kalkınma ve sağlıklı bir çevre için önemli bir rol oynamaktadır. İşletmelerin çevresel sürdürülebilirliği benimsemesini ve yeşil uygulamaları iç işleyişlerine entegre etmesini sağlayan yeşil temel yetenek ve çevre dostu ürünlerin tanıtımını ve çevre bilinci oluşturmayı amaçlayan yeşil pazarlama uygulamaları, iklim değişikliğine karşı işletmelere çeşitli stratejiler sağlamaktadır. Turizm sektöründe iklim değişikliğine karşı çevrenin korunması ve bu bilinçle hareket edilmesi, ekolojik zekâ ve sektörde faaliyet gösteren işletmelerin yeşil temel yeteneklerine dayanmaktadır. Ekolojik zekâ, turizm işletmelerinin doğal çevreyi anlama, değerlendirme ve sürdürülebilir bir şekilde yönetme yeteneğini ifade etmektedir. Bu yetenek, işletmelerin iklim değişikliği gibi çevresel sorunların farkında olmalarını ve bu sorunlara yönelik etkili çözümler üretmelerini sağlamaktadır. Bu çalışma kapsamında iklim değişikliği, çevre politikaları, yeşil temel yetenek ve ekolojik zekâ anlayışı arasındaki ilişki belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Environmental problems, which have become one of the most important problems of many countries today, have become an issue that affects the whole world with globalisation. The increase in temperatures, desertification, decrease in biological diversity, melting of glaciers, changes in vegetation, pollution of seas and oceans are among the global environmental problems that rapidly damage the ecological environment. One of the problems that damage the ecological environment is climate change. Climate change is the changes in precipitation, temperature, winds or pressure over a certain period of time. Climate change, which damages the ecological environment, has made it necessary to develop sustainable common solutions and policies to cause less damage to nature all over the world. Green basic ability practices and green marketing practices developed as an effective tool in combating climate change play an important role for sustainable development and a healthy environment. Green core competence, which enables businesses to adopt environmental sustainability and integrate green practices into their internal operations, and green marketing practices, which aim to promote environmentally friendly products and raise environmental awareness, provide businesses with various strategies against climate change. In the tourism sector, protecting the environment against climate change and acting with this awareness is based on ecological intelligence and green core competencies of the enterprises operating in the sector. Ecological intelligence refers to the ability of tourism enterprises to understand, evaluate and sustainably manage the natural environment. This ability enables businesses to be aware of environmental problems such as climate change and to produce effective solutions to these problems. Within the scope of this study, the relationship between climate change, environmental policies, green core competence and ecological intelligence has been tried to be determined.