Proposing a hybrid talent acquisition methodology towards tanker industry
Tanker endüstrisine yönelik bir hibrit yetenek kazanım yöntemi önerisi
- Tez No: 847538
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Eğitim ve Öğretim, Marine, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
İnsan kaynakları yönetimi diğer endüstrilerde olduğu gibi denizcilik endüstrisinde de oldukça önemli bir yere sahiptir. Doğru adayın işe alınması, eğitilmesi, şirket bünyesine kazandırılması ve sonrasında de gemilere gönderilmesi; denizcilik endüstrisi için oldukça önemlidir. Bu kapsamda özellikle endüstri 4.0 etkisiyle birlikte yapay zeka, makine öğrenmesi gibi konularda yetenek edinimi konusunun önemi giderek artmaktadır. Günümüzde insan kaynakları yönetimi yapay zekanın ve makine öğrenmesi algoritmalarının destekleriyle başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu sayede şirketler denizci havuzunu daha kısa sürede elleçleyebilmekte ve böylece maliyetlerini düşürebilmektedir. Tüm bunlara STCW revizyon durumu, otomasyon gemiler, endüstri talepleri ve değişen denizcilik ihtiyaçları eklenince denizcilerin dönüşümleri konusu gündeme gelmektedir. Örneğin LNG-LPG gemilerinde görev alacak mühendislerin görevlerini yapabilmeleri için tanker gemilerinin gerekliliklerini, emniyet yönetim sistemlerini, acil durum planlarını ve sıcak çalışmanın gerekliliklerini bilmesi gerekmektedir. Bu gibi önemli bilgilerin öncelikle denizcilere kazandırılması ve sonrasında yeni nesil yetkinliklerle denizcilerin gelişimlerine destek olunması gerekmektedir. Şirket bünyelerinde yetiştirilmek üzere işe alınacak denizcilerin işe uygun olup olmadığını anlamak gerekmektedir. Bu kapsamda temel olarak bilgisinin ölçülmesi gerekmektedir. Özellikle uluslararası bir iş olduğu düşünülünce aday sayısı oldukça fazla olduğu görülmektedir. Bu yüzden bilgi düzeyi kısmının hızlı ve otomatik bir şekilde yapılması hem şirketlere hem denizcilere fayda sağlayacaktır. Geleneksel yetkinliklerden dijital, yeşil ve yumuşak beceri gibi konulara geçiş için arada bir boşluğun oluşacağı düşünülmektedir. Bu yüzden bir taraftan endüstri ihtiyaçları artarken bir taraftan da denizcilerin buna hazır olması gerekecektir. Bu kapsamda gemilerde görev alacak denizcilere öncelikle bilgi zeminin hazırlanması gerekmektedir. Böylece denizciler değişen denizcilik endüstrisi ihtiyaçlarına cevap verebilecek, kendilerini geliştirebilecek ve böylece organizasyon ve şirketlerin katma değerlerini yükseltebileceklerdir. Fakat tüm bunların yapılabilmesi için kullanılacak olan kaynak dokümanların sayfa sayıları, dilleri ve bilgilerin her denizciye uygun olmaması gibi sebeplerden dolayı yeterli olarak sağlanamamaktadır. Bu yüzden çoğu denizcinin bunu okuyup anlaması ve yetkin seviyeye gelmesinin zaman alacağı ve oldukça maliyetli olacağı görülmektedir. Bu kapsamda temel seviyede denizcilere bilgisinin kazandırılması için hızlı, efektif ve kolay ulaşılabilir bir modelin ihtiyaç duyulduğu görülmektedir. Denizcilik şirketleri ve organizasyonları için bu konun sağlanması ise insan kaynakları yönetiminin başarılı bir şekilde yapılmasıyla olmaktadır. Bu kapsamda çalışmaların yapılması için geleneksel metotların değil çeşitli yaklaşımların bir arada kullanılmasıyla olması gerekmektedir. Bu doğrultuda hibrit yetenek edinimi modellerinin önemleri gündeme gelmektedir. Literatür çalışmaları incelendiğinde pek çok farklı endüstride hibrit yetenek edinimi modellerinin etkin bir şekilde kullanıldığı görülmektedir. Hibrit yetenek edinimi modelleriyle yetenek kaynaklarını bulma, yetenek tarama, yetenekli adayları yetiştirme, görüşme planlama ve etkileşim kurma gibi konulara fayda sağladığı; pek çok çalışmayla gösterilmiştir. Bu tezin amacı, denizcilik endüstrisinin değişen ihtiyaçlarına cevap verebilmek, şirketlerin yetenek edinimi süreçlerini başarılı bir şekilde tamamlayabilmelerini sağlamak, doğru adayı işe almak ve etkin eğitimler vermek konularını desteklemek için denizcilik özelinde kullanılabilecek hibrit yetenek edinimi modelinin önerilmesidir. Modelin oluşturulmasında Bloom taksonomisi, çoktan seçmeli soru üretme modeli ve kanıt merkezli tasarım yaklaşımlarından faydalanılmıştır. Geliştirilen modelin uygulaması, varsayımsal bir tanker firmasıyla yapılmıştır. Yapılan uygulamada öncelikle tanker firmasının bilgileri, vizyonu, misyonu, yatırım planları, denet raporları ve şirket analizi gibi önemli bulguları analiz edilmiştir. Kanıt merkezli tasarımın gerekliliklerinden dolayı tüm bunlar toplamda beş aşamalı bir süreçten geçirilmiştir. İlk aşama olan alan analizinde şirketin detaylı incelemeleri yapılmıştır. Emniyet yönetim sistemi, insan kazaları, acil durum planlaması eksikliği ve mürettebat bilgi seviyesinin yeterli düzeyde olmaması gibi çeşitli sebepler göz önüne alındığında yardımcı kaynak olarak Petrol Tankerleri ve Terminalleri için Uluslararası Güvenlik Rehberi (ISGOTT) seçilmiştir. Ardından ikinci aşama olan alan modellemesinde ISGOTT bölümlerinden seçim yapılabilmesi için şirketin mürettebat bilgileri ve eğitim departmanının görüşleri gibi bilgiler incelenmiştir. Böylece ISGOTT ikinci bölümü seçilmiş ve sonrasında uygun olan parçalarla kaynak seçimi tamamlanmıştır. Ardından üçüncü aşama olan kavramsal değerlendirme çerçevesi uygulanmıştır. Bu aşamada mürettebatın iş yükü, şirketin eğitim olanakları ve mürettebatın zaman planlaması gibi unsurlar dikkate alınmıştır. Bilgiler doğrultusunda kavramsal değerlendirme çerçevesi için Bloom taksonomisi, kanıt merkezli tasarım katmanları ve çoktan seçmeli soru üretme modeli kullanılmıştır. Böylece seçilen bölümlerden sorular ve cevaplar hazırlanmıştır. Ardından dördüncü aşama olan değerlendirme sunumu ve uygulaması kapsamında bilgisayar destekli değerlendirme seçilmiştir. Son olarak beşinci aşama olan öneriler için şirkete on adet çoktan seçmeli soru bilgisayar destekli değerlendirmeye uyarlanabilecek şekilde teslim edilmiştir. Hibrit yetenek edinimi inceleme ve protokolüyle birlikte üretilen on adet çoktan seçmeli soru, ekler bölümünde yer almaktadır. Önerilen hibrit yetenek edinimi modelinin holistik olmasından dolayı bu tezin sadece tanker firmalarına değil aynı zamanda denizcilik endüstrisindeki diğer organizasyonlar ve şirketler tarafından da kullanılabileceği düşünülmektedir. Böylece otonom gemiler, hibrit yakıtlar ve büyük veri gibi yeni nesil yeteneklerin denizcilere kazandırılması için de bu tezin bir zemin hazırlayabileceği düşünülmektedir. Tezin denizcilik endüstrisine olan katkıları dışında akademik çalışmalara da katkı sağlayabileceği düşünülmektedir. Soru üretme modelleri, Bloom taksonomisi, kanıt merkezli tasarım ve yetenek edinimi gibi akademik çalışmalara yardımcı olabileceği ve katkı sağlayabileceği görülmektedir. Ayrıca yapay zeka, makine öğrenmesi, derin öğrenme ve karar destek mekanizmaları gibi yaklaşımların; tezin çıktılarıyla birlikte kullanıldığında gelecek çalışmaların denizcilik endüstrisine katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Human resource management has a very important place in the maritime industry, as in other industries. Recruiting, training, choosing the right candidate and then onboarding it to the ships; highly important for the maritime industry. In this context, the importance of talent acquisition in subjects such as artificial intelligence and machine learning is increasing, especially with the effect of industry 4.0. Today, human resources management is carried out successfully with the support of artificial intelligence and machine learning algorithms. In this way, companies can handle the seafarer pool in a shorter time and thus reduce their costs. When the STCW revision status, automation ships, industry demands and changing maritime needs are added to all these, the issue of seafarers' transformation comes to the fore. For example, engineers who will work on LNG-LPG ships need to know the requirements of tanker ships, safety management systems, emergency plans and hot work requirements in order to perform their duties. It is necessary to provide such important information to seafarers first and then to support the development of seafarers with future skills. It is necessary to understand whether the seafarers to be recruited to be trained within the company are suitable for the job. In this context, basic knowledge should be measured. Considering that it is an international job, it is seen that the number of candidates is quite high. Therefore, making the knowledge level part quickly and automatically will benefit both companies and seafarers. It is thought that there will be a gap in between for the transition from traditional competencies to subjects such as digital, green and soft skills. Therefore, while industry needs will increase, seafarers will need to be ready for it. In this context, first of all, the knowledge base should be prepared for the seafarers who will be assigned to the ships. Consequently, seafarers will possess the capability to adapt to the evolving demands of the maritime sector, enhance their own skills, and so augment the overall worth of organisations and firms. However, due to reasons such as the number of pages, languages and information of the source documents to be used in order to do all these, the information is not suitable for every seafarer, it cannot be provided adequately. Therefore, it seems that it will take time and very costly for most seafarers to read and understand this and become proficient. In this context, it is seen that a fast, effective and easily accessible model is needed to provide basic knowledge to seafarers. The provision of this issue for maritime companies and organizations is achieved through successful human resource management. In this context, in order to carry out studies, it is necessary to use various approaches, not traditional methods. In this direction, the importance of hybrid talent acquisition models comes to the fore. When the literature studies are examined, it is seen that hybrid talent acquisition models are used effectively in many different industries. With hybrid talent acquisition models, it provides benefits such as finding talent sources, talent screening, training talented candidates, planning interviews and interacting; demonstrated by many studies. In this context, a hybrid talent acquisition model that can be used in the maritime industry has been proposed in order to respond to the changing needs of the maritime industry, to ensure that companies can successfully complete their talent acquisition processes, to recruit the right candidate and to provide effective training. Bloom's taxonomy, multiple choice question generation model and evidence centered design approaches were used in the creation of the model. The application of the developed model was conducted with a Company A. In the application, first of all, important findings such as the tanker company's information, vision, mission, investment plans, audit reports and company analysis were analyzed. Due to the requirements of evidence centered design, all of this carried out through a five-step process in total. In the domain analysis, which is the first phase, detailed examinations of the company were conducted. The International Safety Guide for Oil Tankers and Terminals (ISGOTT) was chosen as a knowledge resource, considering various reasons such as the safety management system, human accidents, lack of emergency planning and insufficient crew knowledge. Then, in the domain modeling, which is the second phase, information such as the crew information of the company and the views of the training department were examined in order to be able to choose from ISGOTT chapters. Thus, the second chapter of ISGOTT was selected and then the knowledge resource selection was completed with the appropriate parts. After, the third phase, the conceptual assessment framework, was applied. At this phase, factors such as the workload of the crew, the training opportunities of the company and the time planning of the crew were taken into account. In line with the information, Bloom's taxonomy, evidence centered design layers and multiple choice question generation model were employed for the conceptual assessment framework. Thus, questions and answers were prepared from the selected sections. Then, computer based assessment was chosen within the scope of the fourth phase, the assessment delivery and implementation. Finally, ten multiple choice questions were presented to the company in a way that could be adapted to computer based assessment for the fifth step, suggestions. Ten multiple-choice questions produced with the hybrid talent acquisition survey and protocol are included in the appendices. Since the proposed hybrid talent acquisition model is holistic, it is thought that this thesis can be used not only by tanker companies but also by other organizations and companies in the maritime industry. Thus, it is thought that this thesis can assist for seafarers to acquire new generation skills. Also, it is thought that this thesis can contribute to academic studies apart from its contributions to the maritime industry. It seems that it can help and contribute to academic studies such as question generation models, Bloom's taxonomy, evidence centered design and talent acquisition. In addition, approaches such as artificial intelligence, machine learning, deep learning and decision support mechanisms; when used together with the outputs of the thesis, future studies can contribute to the maritime industry.