Tıbbi müdahalelerde aydınlatılmış onam
Informed consent in medical inverventions
- Tez No: 837939
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE ÖNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Tıbbı müdahale işlemleri hastaların beden bütünlüklerine yönelik olarak yapılmakta olan bir uygulamadır. Bu açıdan yapılan tıbbi müdahalelere yönelik hastaların her aşamada bilgi istemeleri en doğal haklarıdır. Bu yüzden hastaların aydınlatılması hekimler tarafınca sağlanmalıdır. Daha sonrasında hasta, yapılan aydınlatmalara bağlı olarak yapılacak olan tıbbi müdahale işlemlerine onam verebilmektedir. Bilgilerinin olmadığı tıbbi müdahale işlemlerine onam vermeleri hastalardan beklenemez. Bu bakımdan yapılacak olan tıbbi müdahale işlemleri öncesinde hastaya gerekli aydınlatmanın yapılması ve bu müdahalenin sonuçlarından bahsedilmesi gerekmektedir. Bu yüzden aydınlatma yapmak konusunda hekimler mükellef konumdadır. Aydınlatılmış onam alınmadığı taktirde yapılan tıbbi müdahale işlemi kural olarak hukuka aykırı sayılacaktır. Aydınlatılmış onama, ulusal ve uluslararası birçok düzenlemede yer verilmiştir. Buradan da anlaşıldığı üzere hastaların aydınlatılması onların hukuken bir hakkıdır. Hastanın rızasının ne zaman, kim tarafından verileceği, yapılan aydınlatmanın kim tarafından, ne zaman, hangi şekilde yapılacağı önem arz etmektedir. Araştırmanın amacı, tıbbi müdahale işlemlerinde aydınlatılmış onamın hukuki çerçevesini belirlemektir.
Özet (Çeviri)
Medical intervention is a practice that is carried out for the bodily integrity of patients. In this respect, it is the most natural right of patients to request information about medical interventions at every stage. Therefore, enlightenment of patients should be provided by physicians. Afterwards, the patient can give consent to the medical intervention procedures to be performed depending on the clarifications made. Patients cannot be expected to give consent to medical intervention procedures that they are not informed about. In this respect, before the medical intervention procedures to be performed, the patient must be informed and the consequences of this intervention must be mentioned. Therefore, physicians are obliged to enlighten. If informed consent is not obtained, the medical intervention procedure will be considered unlawful as a rule. Informed consent is included in many national and international regulations. As it is understood from here, enlightening patients is their legal right. It is important when and by whom the patient's consent will be given, and by whom, when and in which way the enlightenment will be made. The aim of the research is to determine the legal framework of informed consent in medical intervention procedures.