Tıbbi müdahalelerde aydınlatılmış onam
Informed consent on medical examination
  1. Tez No: 410171
  2. Yazar: SELDA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Kişilerin yaşamları boyunca herhangi bir nedenle sağlıkları bozulabilmektedir. Bu nedenle de mutlaka bir sağlık kuruluşuna ve ya hekime başvururlar. Hekimlerin hastayı muayene ederek ve tanısal işlemler sonrasında, tanı koymasıyla başlayan süreç en basit tedavi yönteminden en zor tedavi yöntemine kadar karmaşık bir süreç izleyebilir. Yaşamın her anında karşılaşılabilecek olan bu süreçte, yapılan müdahaleler, hastanın bedeniyle ilgili olduğundan kişilik hakkına yapılan bir müdahale olarak düşünülebilir. Kişinin özerkliğine uygulanan müdahalelerde, kişinin söz sahibi olması gerekliliğini gerektirir. Bu aşamada yapılacak şey, kişinin kendi bedeni hakkında karar verme özgürlüğünden dolayı, aydınlatılması ve rızasının alınmasıdır. En basit tıbbi müdahaleden başlayarak en ağır cerrahi müdahalelere kadar uzanan, tıbbi müdahale kapsamına giren her işlem için hastanın ya da yakınının aydınlatılmış onamının alınması en önemli koşullar arasındadır. Hastanın onamının olmadığı bir durumda, hastanın bedenine müdahalede bulunmak hukuki olarak uygulayan kişi tarafından suç teşkil edecektir. Yapılan bu çalışmanın amacı; tıbbi müdahalelerde aydınlatılmış onam konusuna dikkat çekmektir. Aydınlatılmış onamın tıbbi müdahalelerde gerekliliği üzerinde durulmuştur. Çünkü onam formaları uygulamada, olması gereken gibi uygulanmamakta, hekimler ve diğer sağlık çalışanları tarafından ayrı bir iş yükü olarak görülmektedir. Uygulamada aydınlatılmış onam hasta hakları arasında yer almaktadır. Burada önemli olan konu, tüm sağlık çalışanlarının etik bir ilke olarak da düşünülebilecek olan aydınlatılmış onam konusuna gerekli özeni göstermesidir. Hastanın kendi vücut bütünlüğü üzerinde verecek olduğu karara rızasının olmaması kabul edilemez bir durumdur. Aydınlatılmış onam konusunda hekim ya da sağlık çalışanı hasta ile iletişim halinde olmalı, tıbbi müdahale sürecine hastanın katılımını sağlamalıdır.
Özet (Çeviri)
People may become ill for any reason during their life. For his reason, they consult a doctor or a health agency. After doctors' examination and diagnostic procedure, the complex process starts with diagnosis of medical doctor that includes the most basic treatment methods up to the difficult. This process may occur any time during a life and medical examination in this process might be considered interference to personality rights. Interference to personal autonomy needs to give people right to say something about their life. So, the thing what must do is to inform them and get their consent because people are freedom to make decision about own life. Getting informed consent from the patients or their relatives about all of the medical ınterference whether the simplest or the most complicated surgical interference is one of the most important conditions. At the time, there is not a patient's consent, interfering his/her body becomes a legal problem for the people who do it. The aim of this study is to draw attention to informed consent during medical interference and also the necessity of informed consent about medical interference is emphasized. Because it isn't applied practically as it should be and medical doctors are seeing this as workload. Toprevent this situation, all healthcare workers should see“informed consent”as ethical principles and pay needed attention to this issue. It is not an accepted situation that the patient is not agreeable with a decision which is made about his/her whole body. Accordingly, the doctors or healthcare workers should communicate with patients about informed consent and joint them medical interference process.