Yaratıcı şehirlerin sürdürülebilir kalkınmaya katkısı dizi sektörü bağlamında İstanbul örneği
The contribution of creative cities to sustainable development, the example of Istanbul in the context of the serial sector
  1. Tez No: 837943
  2. Yazar: MELİS ERDURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER TİMİSİ NALÇAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Sürdürülebilir kalkınmanın mekanı olan yaratıcı şehirler için yaratıcı ve kültürel endüstriler baş aktör konumundadır. Şehirlerin sürdürülebilir kalkınma için yaratıcı ve kültürel endüstrilere ihtiyacı vardır. Bu noktadan hareketle yaratıcı endüstri olarak dizi sektörünün kentlerin sürdürülebilir kalkınmasına katkısını belirlemek amaçlanmaktadır. Araştırmada, Türkiye'de dizi sektörünün kentle ilişkisi ve kent mekanlarını bir çekim platformu olarak kullanmasıyla kentin kalkınmasında yarattığı etki ortaya konulmaya çalışılacaktır. Dizi çekimleri için doğal çekim platformu olarak görülen Balat- Ayvansaray mahalleleri sakinleriyle ve bölgede uzun süre çekilen Çukur dizisinin setinde görev alan sektör çalışanlarıyla yapılan derinlemesine görüşmeler sonucunda dizi sektörünün sürdürülebilir kalkınmaya katkısı konusunda yargıya varmaya çalışılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular neticesinde dizi sektörünün sürdürülebilir kalkınmaya katkısının olumlu yönde olduğu ama potansiyelinin altında kaldığı sonucuna varılmıştır. Dizi sektörü sürdürülebilir kalkınmanın sosyal ve çevresel boyutlarıyla katkı sağlamakla birlikte ekonomik boyutuna sağladığı katkı büyük ölçüde dizi/film kaynaklı turizm sayesinde olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Creative and cultural industries are the main actors for creative cities, which are the places of sustainable development. Cities need creative and cultural industries for sustainable development. From this point of view, it is aimed to determine the contribution of the TV series industry as a creative industry to the sustainable development of cities. In the research, the relationship of the TV series industry with the city and the effect it has on the development of the city by using urban spaces as a shooting platform will be tried to be revealed. As a result of in-depth interviews with the residents of the Balat-Ayvansaray neighborhoods, which are seen as the natural shooting platform for the series shooting, and the sector employees who took part in the set of Çukur, which was shot for a long time in the region, it was tried to make a judgment about the contribution of the TV series industry to sustainable development. As a result of the findings obtained in the research, it was concluded that the contribution of the TV series sector to sustainable development was positive, but remained below its potential. While the TV series industry contributes to the social and environmental dimensions of sustainable development, its contribution to the economic dimension is largely due to tourism based on TV series/films.