Yeni-ırkçılığın mülteciler üzerindeki görünümü: Türkiye'deki haber örnekleri
Appearances of neo-racism on refugees: News examples in Turkey
  1. Tez No: 837949
  2. Yazar: GİZEM KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT MOLLAER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Irkçılığın birbirinden farklı onlarca adı ve görünümü olmuştur. Sınıf ırkçılığı, bilimsel ırkçılık, yeni-ırkçılık adına ne denirse densin ırkçılığın semptomlarını belirlemek Çağımızın önemli bir meselesidir. Savaşlar, yoksulluk ve diğer etmezlerle kitlesel göç dalgasının artması, Yabancı düşmanlığını da arttırmaktadır. Göçmenler, Mülteciler ve sığınmacılar gittikleri bazı ülkelerde kültürel farklılık söylemlerinin yanında nefret Söylemlerinin de hedef tahtası haline gelmişlerdir. Göç eden kitleler ev sahibi toplumlar tarafından ekonomik kriz veya terör olayları ile eşleştirilebilmiştir. Kendini yüksek kültürel değerlere sahip affeden bazı toplumlar içinse bu yabancılar kültürel yapıyı bozmakla suçlanmıştır. 2011'de Suriye İç Savaşının patlak vermesiyle milyonlarca Suriyeliye ev sahipliği yapan Türkiye, ülkede yabancı düşmanlığının giderek artmasıyla yeni-ırkçılık söylemlerinin filizlenmeye başladığı bir ülke haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de yeni-ırkçılığın geçici koruma statüsüne sahip Suriyeliler üzerindeki görünümlerini analiz etmektir. Yeni-ırkçılık, söylem üzerinden ve çoğunlukla örtük olarak kendini dilde var eden bir ideoloji olduğu için bu çalışmada eleştirel söylem analizi yapılmaya çalışılarak haber örnekleri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Racism has had dozens of different names and appearances. Whatever is called class racism, scientific racism, neo-racism, identifying the symptoms of racism is an important issue of our age. The increase in the mass migration wave due to wars, poverty and other factors also increases xenophobia. Immigrants, refugees and asylum seekers have become the target of hate speeches as well as cultural difference discourses in some countries they go to. The migrating masses were paired with economic crises or terrorist incidents by the host societies. For some societies that consider themselves to have high cultural values, these foreigners have been accused of disrupting the cultural structure. Turkey, which hosted millions of Syrians with the outbreak of the Syrian Civil War in 2011, has become a country where neo-racism discourses have begun to sprout as xenophobia gradually increases in the country. The aim of this study is to analyze the manifestations of neo-racism on Syrians with temporary protection status in Turkey. Since neo-racism is an ideology that creates itself through discourse and often implicitly in language, in this study, news examples will be examined by trying to conduct critical discourse analysis.