Sünnî ve Şiî öğretide Mehdî fenomeni
The Mahdi phenomenon in Sunni and Shiite teachings
  1. Tez No: 837951
  2. Yazar: SHAMO KAZIMOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇELENK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
İslam tarihi incelendiğinde Mehdî beklentisinin sürekli suiistimal edildiği ve bu sebeple Müslüman toplumunda birçok yeni grubun ortaya çıktığını görmekteyiz. Aslında ister İslam tarihi olsun ister de İslam'dan önceki dönem olsun, tarihin her safhasında bu türden hareketlerin çeşitli örneklerine rastlamak mümkündür. Zayıf toplumlar baskı altında oldukları zaman kendilerini düşmanın zulmünden kurtaracak bir lider düşüncesine sahip oldukları da inkâr edilemez bir gerçektir. Benzer durum Müslümanlar için de söz konusu olmuştur. Hatta İslam toplumunun kendi içinde bile Müslümanlar birbirilerine karşı mehdîlik düşüncesinden“yararlanmışlardır”. Son dönemlerde kurtarıcı liderlik iddiaları Türkiye dâhil farklı coğrafyalarda daha fazla görülmüş olup bunun çeşitli sebepleri vardır. Bu çalışmamızdaysa esasen Ehlisünnet ve Şîa nezdinde mehdîlik fikirleri ve bu düşüncenin muhtemel oluşma şekilleri ele alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
While the history of Islam is analyzied, we see that the prediction of Mahdi was raped permanently and therefore in muslim society several new sects came out. İn the history before İslamic period we can encounter severeal new samples of like this movements in every stage of history, as well as after İslam. İt is also undeniable fact that when the incapable societies are oppressed they have the idea of a leader who will free them from the oppression of the enemy. A similar situation has been the case for Muslims too. Even between the Islamic community, Muslims have benefited from the idea of mahdism against each other. Recently, the allegations of savior leadership in various geographies including Turkey, is seen more, and there are several reasons for this. But in this study, basically, the subject of mahdism in Sunni and Shia conviction have been touched on, and the possible formation of this thought were examined by considering.