Parkinson hastalarında cerebellum'un kortikal kalınlık ve hacim farklılıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of cortical thickness and volume differences of the cerebellum in parkinson disease patients
  1. Tez No: 837952
  2. Yazar: SEDA OCANA INSUASTY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİGAR KELEŞ ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Nöroloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Anatomy, Neurology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Parkinson hastalığında araştırma odağı çoğunlukla basal ganglionlar olmuştur. Günümüzde Cerebellum'un da Parkinson hastalığı için önemli bir role sahip olabileceği kanısı gittikçe güçlenmektedir. Çalışmamızda Parkinson hastaları ve sağlıklı bireylerin cerebellum'larında meydana gelebilecek olası hacimsel ve morfometrik değişikliklerin stereolojik olarak değerlendirilmesi amaçlandı. Yöntem: Çalışmamızı; yaş aralığı 40-88 olan 47 Parkinson hastası ile yaş aralığı 40-85 olan 47 sağlıklı bireye ait, retrospektif olarak elde edilen manyetik rezonans görüntüleri üzerinde yaptık. Bireylerin sağ ve sol cerebellum hemisferik hacimleri ile sağ ve sol hemisferlere ait kortikal kalınlık ölçümleri nokta sayım metodu kullanılarak stereolojik olarak değerlendirildi. Bulgular: Parkinson hastası bireylerde; sağ ve sol cerebellum hemisferik hacmi, total cerebellum hacmi, sağ ve sol hemisferlere ait kortikal kalınlık değerlerinin hepsi kontrol grubundaki bireylere oranla anlamlı olarak düşük bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The focus of research in Parkinson's disease has mostly been the basal ganglia. Today, the belief that the cerebellum may also have an important role in Parkinson's disease is getting stronger. In our study, it was aimed to stereologically evaluate possible volumetric and morphometric changes in the cerebellum of Parkinson's patients and healthy individuals. Method: We conducted our study on retrospectively obtained magnetic resonance images of 47 Parkinson's patients aged 40-88 and 47 healthy individuals aged 40-85. The individuals' right and left cerebellum hemispheric volumes and cortical thickness measurements of the right and left hemispheres were evaluated stereologically using the point counting method. Results: In individuals in the Parkinson's patients group; right and left cerebellum hemispheric volume, total cerebellum volume, and cortical thickness values of the right and left hemispheres were all found to be significantly lower than those in the control group (p0.05).