Fussilet-Muhammed Sureleri ile arasındaki surelerin kıraat farklılıkları ve tefsire etkisi
The differences qiraat between Surahs Fussilat-Muhammad and the surahs between them and their effect on tafsir
- Tez No: 837955
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kur'ân-ı Kerîm Okuma ve Kırâat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Kur'an-ı Kerim nazil olmaya başladığı dönemde muhataplarının dili ile Arapça olarak indirilmiştir. İçinde birçok edebi sanatı ve lehçe farklılıklarını barındıran Arapçanın bu açıdan zengin bir dil olduğu görülmektedir. İşte bu edebi zenginlik ve çeşitli lehçelerin varlığı“Yedi Harf”ruhsatının da sağlamış olduğu kolaylık ilkesi ile Kur'an-ı Kerim tilavetinde bazı kelimelerin kıraatinde farklılıklara sebep olmuştur. Bu çalışmada ferş-i huruf kapsamına giren kıraat ihtilafları ele alınmakla birlikte usule dair kıraat farklılıkları hakkında da kısa açıklamalara yer verilmiştir. Giriş ve iki bölümden oluşan bu çalışmada, Kur'ân-ı Kerim'in bazı kelimelerinde görülen kıraat farklılıkları ve bunun sonucunda manaya olan etkileri Fussilet, Şûrâ, Zuhruf, Duhân, Câsiye, Ahkâf ve Muhammed sureleri özelinde ele alınmıştır. Giriş bölümünde çalışmanın konusu, genelde İslami ilimler özelde de kıraat ilmi açısından önemi, amacı ve yöntemi hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde kıraat ilminin tarifi, kıraat ilmini bilmenin faydası, gayesi, tarihi süreci ve kıraat tasnifleri hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde ise kıraat usulü çerçevesinde Fussilet suresinden başlayarak Muhammed suresi de dahil olmak üzere 7 (yedi) surenin anlam ve muhtevası hakkında bilgi verilmiştir. Bununla birlikte bu sureler Kırâat-ı Erbeꜥate ꜥAşere açısından, 14 (on dört) imama göre hem lafız ve hem mana yönünden incelenerek kıraat farklılığı bulunan kelimeler ve bunların tefsire olan etkileri izah edilmiştir. Çalışmamız sonuç ve kaynakça ile sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
When the Holy Quran began to be revealed, it was sent down in Arabic, in the language of its addressees. It seems that Arabic, which contains many literary arts and dialect differences, is a rich language in this respect. This literary richness and the existence of various dialects have caused differences in the qiraat of some words in the qiraat of the Holy Quran, with the principle of convenience provided by the“Seven Letters”license. In this study, qiraat disputes within the scope of ferş-i huruf are discussed and brief explanations about procedural qiraat differences are included. In this study, which consists of an introduction and two parts, the qiraat differences seen in some words of the Holy Quran and their effects on the meaning as a result are discussed specifically in the Surahs Fussilet, Şûrâ, Zuhruf, Duhân, Câsiye, Ahkâf and Muhammed. In the introduction section, information is given about the subject of the study, its importance in terms of Islamic sciences in general and the science of qiraat in particular, its purpose and method. In the first part, general information is given about the definition of the science of qiraat, the benefits of knowing the science of qiraat, its purpose, historical process and classifications of qiraat. In the second part, information is given about the meaning and content of 7 (seven) surahs, starting from the Fussilet surah and including the Muhammad surah, within the framework of the recitation method. In addition, these surahs were examined in terms of both wording and meaning according to the 14 (fourteen) imams, in terms of Kırâat-ı Erbeꜥate ꜥAşere, and the words with differences in recitation and their effects on interpretation were explained. Our study ended with conclusion and bibliography.