Eski ve yeni arasında Osmanlı donanması: 1770-1790
Ottoman navy between the old and the new: 1770-1790
- Tez No: 837968
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
1768-1774 Osmanlı-Rus Harbi sırasında gerçekleşen Çeşme Deniz Savaşı (1770) sonrasında, Osmanlı donanması büyük ölçüde kaybedilmiştir. Bu çalışmada geçirdiği bu felaketten sonra Osmanlı donanmasının yeniden inşasının yanında, bu süreçte gerçekleştirilen yenilikler ve bunların detaylarını ortaya çıkarmak amaçlanmaktadır. Bu harp karada ve denizde yenilgi ile bittiğinden, Osmanlı yönetici sınıfı içinde genel bir değişim ve dönüşüm çabasını başlatmıştır. Bu dönüşüm içinde özellikle bahriye ile ilgili çeşitli kurum ve sınıfların nasıl etkilendiği kadar, değişmeyen kurum ve sınıflar da inceleme konusu yapılmıştır. Cezayirli Gazi Hasan Paşa'nın kaptanıderya olduğu 1770-1790 yılları arasında, donanmanın mevcut fiziki yapısıyla birlikte, yaşanan değişim ve dönüşümün boyutları da çalışmanın esasını oluşturmaktadır. III. Selim zamanında 1792 yılından itibaren hayata geçirilen kapsamlı nizâm-ı cedîd reformlarının temelleri, esas itibariyle bu yıllarda atılmıştır. Bu sebeple büyük ve kapsamlı bir reform hareketinin başlatılabilmesi, 1770'li ve 1780'li yıllarda atılan adımlar sayesinde mümkün olabilmiştir. Osmanlı donanmasının Avrupa'nın büyük devletleri arasındaki konumunun tayini de, ancak donanma hakkında somut sayısal verilerin ışığında mümkün ve gerçekçi olacaktır. Bu sebeple donanmanın gerek insan gücü ve gerek gemi mevcuduna dair veriler, bu çalışmanın önde gelen bulguları arasında yerini almıştır.
Özet (Çeviri)
After the Battle of Çeşme (1770), which took place during the Russo-Turkish War in the years 1768-1774, the Ottoman navy was largely lost. In this study, it is aimed to reveal the details of the innovations made in this process as well as the reconstruction of the Ottoman navy after this disaster. Since this war ended with defeat on land and at sea, it initiated a general change and transformation effort within the Ottoman ruling class. In this transformation, as well as how various institutions and classes related to the navy were affected, the institutions and classes that did not change were also examined. The basis of the study is the current physical structure of the navy, as well as the dimensions of the change and transformation that took place between 1770 and 1790, when Algerian Gazi Hasan Pasha was the Kapudan Pasha. The foundations of the comprehensive Nizam-ı Cedid reforms implemented since 1792 during the reign of Selim III were essentially laid in these years. For this reason, the initiation of a large and comprehensive reform movement was possible thanks to the steps taken in the 1770s and 1780s. Determining the position of the Ottoman navy among the great powers of Europe will only be possible and realistic in the light of concrete numerical data about the navy. For this reason, data on both the manpower and ship size of the navy are among the leading findings of this study.