Hemşirelere uygulanan kültürel duyarlılık eğitim programının kültürlerarası duyarlılık ve merhamet düzeyine etkisi
The effect of cultural sensitivity education program given to nurses on the intercultural sensitivity and compassion levels
  1. Tez No: 837998
  2. Yazar: ÇİĞDEM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN AYAZ ALKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Araştırma, hemşirelere uygulanan kültürel duyarlılık eğitim programının kültürlerarası duyarlılık ve merhamet düzeyine etkisini belirlemek amacıyla paralel grup randomize kontrollü deneysel tasarım ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, Ankara'da özel bir hastanede çalışan hemşireler (N= 218) oluşturmuştur. Örneklem büyüklüğü α=0,05 1-β=0,95 %10 standart sapma alınarak en az 60 olarak hesaplanmıştır. Araştırma müdahale (n= 32) ve kontrol (n= 32) grubu olmak üzere toplam 64 hemşire ile tamamlanmıştır. Veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Kültürlerarası Duyarlılık Ölçeği”ve“Merhamet Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada, müdahale grubuna üç oturumdan oluşan“Kültürel Duyarlılık Eğitimi Programı”uygulanmıştır. Kontrol grubuna hizmet içi eğitimlerde aldıkları eğitim dışında herhangi bir girişim yapılmamıştır. Her iki gruba müdahale öncesi (ön test), müdahaleden bir hafta (son test) ve üç ay sonra (izlem testi) veri toplama araçları uygulanmıştır. Verilerin analizinde ki-kare, bağımsız gruplarda t testi ve karma desenli ANOVA ile birlikte Bonferroni Çoklu Karşılaştırma Testi kullanılmıştır. Araştırma ClinicalTrials.gov (NCT05993403) veri tabanına kaydedilmiştir. Müdahale ve kontrol grubu arasında kültürlerarası duyarlılık ve merhamet ön test ortalama puanları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı (p > 0,05) belirlenmiştir. Eğitim sonrası müdahale grubunun son test ve izlem testi kültürlerarası duyarlılık ve merhamet ortalama puanların kontrol grubuna göre anlamlı şekilde yükseldiği (p < 0,05) belirlenmiştir. Araştırma sonuçları, kültürel duyarlılık eğitim programının hemşirelerin kültürlerarası duyarlılık ve merhamet düzeylerini arttırmada etkili olduğunu göstermiştir. Hemşirelerin kültürlerarası duyarlılık ve merhamet düzeylerini arttırmaya yönelik eğitim programlarının sağlık bakım ortamlarında verilen hizmet içi eğitim programına entegre edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out with a parallel group randomized controlled experimental design to determine the effect of cultural sensitivity education program applied to nurses on the levels of intercultural sensitivity and compassion. The population of the study consisted of nurses (N= 218) working in a private hospital in Ankara. The sample size was calculated as at least 60, based on α=0,05 1-β=0,95 and %10 standard deviation. The study completed a total of 64 nurses, 32 in the intervention group and 32 in the control group. The data were collected using the“Personal Information Form”,“Intercultural Sensitivity Scale”and“Compassion Scale”. In the study, the“Cultural Sensitivity Education Program”, consisting of three sessions, was applied to the intervention group. No intervention was made to the control group other than the given routine in-service education. The data collection tools were applied to both groups before the intervention (pre-test), one week after the intervention (post-test), and three months later (follow-up test). Chi-square, independent sample t-test and mixed-design ANOVA with Bonferroni Multiple Comparison Test were used to analyze the data. The study was registered to the ClinicalTrials.gov database (NCT05993403). There was found to be no statistically significant difference between the intervention and control groups in terms of the pre-test mean scores of intercultural sensitivity and compassion (p > 0,05). The post-test and follow-up test mean scores of intercultural sensitivity and compassion of the intervention group after the intervention were found to increase significantly compared to the control group (p < 0,05). The results of the study showed that the cultural sensitivity education program was effective in increasing the intercultural sensitivity and compassion levels of the nurses. It is recommended that education programs aimed at increasing the intercultural sensitivity and compassion levels of nurses be integrated into the in-service education programs held in the healthcare settings.