Yoğun bakımda kültürel uygulamalar ve kültüre duyarlı bakımın incelenmesi
Cultural practices in intensive care and examination of culturally sensitive care
  1. Tez No: 954680
  2. Yazar: AYŞENUR ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Yoğun Bakımda Kültürel Uygulamalar ve Kültüre Duyarlı Bakımın İncelenmesi Amaç: Bu araştırma, yoğun bakım hemşirelerinin kültürel yeterlilik ve duyarlılık düzeylerini belirlemek; hasta yakınlarının kültürel bakım gereksinimlerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma, Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin altı farklı yoğun bakım ünitesinde yürütülmüş olup paralel karma desende yapılmıştır. Nicel veriler, 215 hemşireye uygulanan“Kültürel Yeterlilik Ölçeği”ve“Kültürlerarası Duyarlılık Ölçeği”ile toplanmıştır. Nitel veriler ise 30 hasta yakınıyla gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Nicel veriler t testi, korelasyon analizi ve ANOVA testi ile, nitel veriler tematik analiz yapılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Hemşirelerin %63.5'i kadın olup ve yaş ortalamaları 31.48±7.09 yıldır. Hasta yakınlarının ise 14'ü erkek, 16'sı kadındır. Hemşireler Kültürel Yeterlilik Ölçeğinden 70.22±17.70, Kültürlerarası Duyarlılık Ölçeğinden 81.76±14.90 puan almıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Cultural Practices in Intensive Care and Examination of Culturally Sensitive Care Purpose: This study was conducted to determine the levels of cultural competence and intercultural sensitivity among intensive care nurses and to examine the cultural care needs of patients' relatives. Material and Method: The research was carried out in six different intensive care units of Adıyaman Training and Research Hospital using a convergent parallel mixed- methods design. Quantitative data were collected from 215 nurses using the“Cultural Competence Scale”and the“Intercultural Sensitivity Scale.”Qualitative data were obtained through semi-structured interviews conducted with 30 patients' relatives. Quantitative data were analyzed using t-test, correlation analysis, and ANOVA, while qualitative data were evaluated through thematic analysis. Results: Of the nurses, 63.5% were female with a mean age of 31.48±7.09 years. Among the patients' relatives, 14 were male and 16 were female. The nurses scored 70.22±17.70 on the Cultural Competence Scale and 81.76±14.90 on the Intercultural Sensitivity Scale.