F. Almanya'dan kesin dönüş yapan kadınlar üzerinde sosyolojik bir inceleme (Sivas ili örneği)
  1. Tez No: 8380
  2. Yazar: AYNUR GÜNTEMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK KOCACIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
- 148 ~ TÜRKÇE' ÜZET Bu çalışmada, F.Almanya 'd an, Sivas İl Merkezine kesin dönüş yapan kadınların, iki farklı kültürde yaşamalarından kaynaklanan, sosyo- kültürel etkiler ele alınmış ve betim lenmiştir..Ekonomik refahı göreli olarak yükselen Alamancı aile sinde, kadının, toplumsal konumunda bir değişmenin olmadığı gözlenmiştir. Dış göç sürecine katılan 'Türk kadını için, yurt dışı yaşam deneyimi, toplumsal değişmenin önderliğini ya pa cakları ölçüde nitelikli olmamıştır. F.Almanya 'da içe dönük bir koza halinde yaşayan Türkler arasında kad ınlar özgül toplumsal konumlarından dolayı iki kez ezilen bir kitleyi oluşturmak t ad ır lar.Örneklem gurubunu;; oluşturan kadınların, sosyo- kültürel alanlardaki bazı tutum ve davranışlarında, belirgin bir değişimin olmadığı ileri sürülebilir
Özet (Çeviri)
149- SÜMMARY In this study* socio -cultural influences which were founa out as a result ofi lives in two different culturas of woman t*io had - lived in the Federal Republic Of Germany and then have started to live in Sivas have been examined and desoreibed» In the conception of“Turkish Family Livin in G-ormany”whose economic improvement has been raised relatively» it was seenthat women's situation hasn't been changed claarlyv For Turkish women who had taken part in the process of migration to abroad* the experience of living abroad hasa.' t be@n ©ualifieâ so that they could be the leaders of society ehanges^Among the Turks have been living in an introverted way Turkish women have a qualification such asy a mass that is tormented too much* It can be olaimed that behavioars and attitudes in socio -cultural fields of women in the sampling group hm& not been changed clears