Otizmli bireylerin cerebellum yapılarının üç boyutlu manyetik rezonans görüntüleri üzerinde voksel tabanlı morfometri ve kortikal kalınlık ölçümleriyle incelenmesi
Analysis of cerebellum structures in individuals with autism using voxel-based morphometry and cortical thickness measurements on three dimensional magnetic resonance images
  1. Tez No: 838008
  2. Yazar: ÖZLEM GÜLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ URAL VERİMLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Cerebellum'da gözlenen yapısal değişikliklerin, son yıllarda insidansı artış gösteren otizm spektrum bozukluğu gibi psikiyatrik ve nörolojik hastalıklarda önemli rol aldığı düşünülmektedir. OSB'li bireylerin cerebellum'unda gelişen yapısal değişiklikler halen tam olarak ortaya konamamıştır. Bu çalışmanın amacı OSB'li ve sağlıklı bireylerin cerebellum yapılarını kıyaslayarak, OSB'li bireylerin cerebellum'larında oluşmuş yapısal değişiklikleri göstermektir. Çalışmaya, OSB'li ve sağlıklı, toplam 614 bireye ait kraniyal manyetik rezonans görüntüleri (MRG) dahil edilmiştir. Toplam cerebellum hacmi, toplam cerebellum gri cevher hacmi, cerebellum kortikal kalınlığı ve her bir lobulus cerebelli yapısının gri cevher hacmi, toplam hacmi, kortikal kalınlığı manyetik rezonans görüntüleri üzerinden ölçülüp değerlendirilmiştir. Çalışmamızda OSB'li bireylerin ve sağlıklı bireylerin toplam cerebellum hacmi benzer bulunmuş, ancak lobulus IV ve lobulus VI toplam hacimleri OSB'li bireylerde artış göstermiştir. Bununla birlikte OSB'li bireylerin lobuli cerebelli yapılarının hacim ve kortikal kalınlık analizlerinde genel olarak sağlıklı bireylere göre anlamlı derecede azalma saptanmıştır. Lobuli VIII, IX ve X ise toplam hacim, gri cevher hacmi ve kortikal kalınlık olmak üzere araştırılan 3 kriterde de OSB'li grupta anlamlı düşüş gözlenen alt birimler olmuştur. OSB'li bireylerin cerebellum yapılarında çeşitli morfolojik değişiklikler saptanmış olup; bu bulguların OSB'nin tanısal belirteçlerinin oluşturulmasına önemli katkılar sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Morphological changes in the cerebellum are thought to play an important role in psychiatric and neurological disorders such as autism spectrum disorder, the incidence of which has been increasing in recent years. Morphological changes in the cerebellum of individuals with ASD have not been fully characterized. The aim of this study was to compare the cerebellar structures of individuals with ASD and healthy individuals and to demonstrate the structural changes in the cerebellum of individuals with ASD. The study included 614 cranial magnetic resonance imaging (MRI) scans of healthy and ASD individuals. Total cerebellar volume, total cerebellar gray matter volume, cerebellar cortical thickness; and gray matter volume, total volume, and cortical thickness of each lobuli cerebelli were measured and evaluated on the MRI images. In our study, the total cerebellum volume of individuals with ASD and healthy individuals was similar, but the total volume of lobulus IV and lobulus VI was increased in individuals with ASD. However, the volume and cortical thickness of the lobuli cerebelli structures of individuals with ASD showed an overall significant decrease compared to healthy individuals. Lobuli VIII, IX and X were the subunits in which a significant decrease was observed in the ASD group in all 3 criteria investigated: total volume, gray matter volume and cortical thickness. Various morphological changes were found in the cerebellar structures of individuals with ASD, and it is suggested that these findings may contribute to the development of diagnostic markers for ASD.