Mantle hücreli lenfoma hastalarında sarkopeninin prognostik önemi
The prognostic significance of sarcopenia in mantle cell lymphoma patients
- Tez No: 838026
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UTKU ILTAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, İç Hastalıkları, Hematology, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Tanıda prognoz tayini kanser hastalarının nihai sonucunu tahmin etmek ve uygun tedavi seçeneğini belirlemek için önemlidir. Hematolojik kanserler içerisinde özellikle DBBHL da sarkopeninin prognostik önemi günümüzde merak uyandıran bir araştırma konusu olmuştur. Biz bu çalışmada NHL'nin daha nadir bir alt tipi olan Mantle Hücreli Lenfoma (MHL) hastalarında sarkopeninin prognoza etkisini araştırmayı amaçladık. MHL tanılı 44 hastanın demografik verileri, genetik ve patoloji sonuçları, hastalık evreleri, laboratuvar verileri, tedavi öncesi ve sonrası PET-CT görüntüleri, uygulanan kemoterapi rejimleri ve tedavi yanıtları retrospektif olarak değerlendirildi. PET-CT görüntülerine göre sarkopenik olanlar saptandı ve prognoza etkisi araştırıldı. Hastalarda progresyonsuz sağkalımı ve genel sağkalımı etkileyen parametreler istatistiksel olarak analiz edildi. PFS süresi 29,41 ay, OS süresi 46,42 ay olarak hesaplanmıştır. PFS açısından tek değişkenli analize bakıldığında ECOG skoru (p0,05) anlamlılığını yitirmiştir. PFS 'de olduğu gibi OS açısından tek değişkenli analizde sarkopeninin OS ile anlamlı ilişkisinin olmadığı saptanmıştır (p=0,208). Literatürde bu konu ile ilgili tek bir çalışma mevcut olup sarkopenik hastalarda total sağkalım etkilenmezken progresyonsuz sağkalım daha düşük saptanmıştır. Bizim çalışmamızda ise MHL hastalarında sarkopeni ile sağkalım arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Prognosis determination in diagnosis is important for predicting the ultimate outcome of cancer patients and selecting the appropriate treatment option. Among hematological cancers, the prognostic significance of sarcopenia, especially in Diffuse Large B-Cell Lymphoma (DLBCL), has become an intriguing research topic today. In this study, we aimed to investigate the impact of sarcopenia on prognosis in patients with Mantle Cell Lymphoma (MCL), a rarer subtype of NHL. Demographic data, genetic and pathology results, disease stages, laboratory data, pre- and post-treatment PET-CT images, administered chemotherapy regimens, and treatment responses were retrospectively evaluated for 44 patients diagnosed with MCL. Those identified as sarcopenic based on PET-CT images were identified, and their impact on prognosis was investigated. Parameters affecting progression-free survival and overall survival in patients were statistically analyzed. The PFS (Progression-Free Survival) duration was calculated as 29.41 months, and similarly, the OS (Overall Survival) duration was calculated as 46.42 months. In the single-variable analysis for PFS, variables such as ECOG score (p0.05) lost its significance. As with PFS, the single-variable analysis for OS also found no significant relationship between sarcopenia and OS (p=0.208). In the literature, there is only one study related to this topic, which found that total survival is not affected in sarcopenic patients, while progression-free survival is lower. However, in our study, we did not find a significant relationship between sarcopenia and survival in MCL patients.