Stronsiyum ranelatın lokal uygulamasının kemik rejenerasyonuna etkisinin BMP-2 ile karşılaştırılması
Comparison of the effects of local application of strontium ranelate and BMP-2 on bone regeneration
  1. Tez No: 838027
  2. Yazar: IŞIL KARAPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalışmamızda kolajen süngere emdirilen farklı dozlardaki Stronsiyum ranelat'ın (SR) birbiriyle ve BMP-2 ile karşılaştırarak SR'nin kritik büyüklükteki sıçan kalvaryal defektlerindeki kemik yapımına etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda toplam 34 adet erkek Long evans cinsi sıçanın kalvaryasına tek taraflı olarak kritik boyutta (5 mm çapında) defekt (KBD) oluşturuldu. Defektlerin içerisine sadece kolajen sünger (KS), 0,25 mM SR emdirilmiş KS (KS+0,25 SR), 0,5 mM SR emdirilmiş KS (KS+0,5 SR), 0,1 mg/ml rHBMP-2 emdirilmiş KS (KS+BMP-2) yerleştirilirken, kontrol grubundaki defektler ise boş bırakıldı. Post-operatif 8 haftanın sonunda alınan örnekler hematoksilen-eozin, masson trikrom ve osteokalsin antikoru (OCN) ile histolojik, histomorfometrik ve immüno histokimyasal olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
In our study, the aim was to determine the effect of different doses of Strontium ranelate (SR) impregnated into collagen sponges on bone formation in critical-sized rat calvarial defects by comparing SR with each other and with BMP-2. A total of 34 male Long Evans rats had unilateral critical-sized defects (5 mm in diameter, KBD) created in their calvaria in our study. The defects were filled with only collagen sponge (KS), KS impregnated with 0.25 mM SR (KS+0.25 SR), KS impregnated with 0.5 mM SR (KS+0.5 SR), and KS impregnated with 0.1 mg/ml rHBMP-2 (KS+BMP-2), while defects in the control group were left empty. Samples taken at the end of 8 weeks post-operation were histologically, histomorphometrically, and immunohistochemically examined using hematoxylin-eosin, Masson's trichrome, and osteocalcin antibody (OCN).