Defect detection system for glassware with machine vision
  1. Tez No: 83804
  2. Yazar: HATİCE DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REYAD YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Ill ÖZET Cam endüstrisi üretimde otomasyona geçmiş bir endüstri olduğu için, ürünlerin kalite kontrolünün de otomatik olarak yapılması gerekmektedir. Bu tezde cam ürünlerin kalite kontrolünü otomatik olarak gerçekleştirebilecek bir sistem önerilmiştir. Hataların tespiti için sağlanan aydınlatma koşullarında, uygun donanımla elde edilen görüntüler üzerinde, hatalı ürünlerin ayrılması için üç farklı yöntem denenmiştir. Birinci yöntemde incelenen objenin sınır piksellerinin obje merkezine olan Euclidean uzaklıkları, ikinci yöntemde objenin sınır piksellerinin momentleri, üçüncü yöntemde ise obje şeklinin kübik spline interpolasyonunun katsayıları sağlam ürünün değerleriyle karşılaştınlmıştır. İlk iki yöntem şekillerin karşılaştırılmasında yaygın olarak kullamlmaktadır. Bu tezde kübik spline interpolasyonu şekillerin karşılaştırılmasında ilk olarak kullanılmıştır. Bu üç algoritmanın bilgisayar simulasyon sonuçlan, kübik spline interpolasyonun, ürünlerin sınıflandırılması için en uygun algoritma olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT The production stage of the glass manufacturing industry has been automated. In order to provide the desired quality level and the required speed, quality control stage must also be automated. In this thesis a glassware defect detection system has been introduced, which automated the quality control. The images of the products have been obtained with suitable equipment and suitable illumination techniques that highlights the desired features of the objects. Three different methods have been examined. In the first method, the Euclidean distance of the boundary pixels from the center of the object, in the second method the boundary moments of the object and finally in the third method the coefficients of the cubic spline interpolation of the object are calculated. These values are compared to the values of the non-defective product. The first two methods have been used widely. In this thesis cubic spline interpolation is introduced first time for shape classification. The computer simulations of these three algorithms have been performed and the results show that the cubic spline interpolation is the most suitable method for classification of the products.