Computer aided geotechnical analysis and design based on penetration testing
Penetrasyon deneylerine dayanan bilgisayar destekli geoteknik analiz ve dizayn
  1. Tez No: 83808
  2. Yazar: MUSTAFA FIRAT ERBOZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF ŞENGÜN KAYALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
m ÖZET Penetrasyon deneyi, zemin geoteknik parametrelerinin belirlenmesinde, sığ ve derin temellerin analizi ve dizaynında en çok kullanılan metodlardan birisidir. Standard penetrasyon deneyi ve koni penetrasyon deneyi Türkiye'de sıkça kullanılan penetrasyon deneyi metodlandır. Bu iki deney belirli detay içerisinde ele alınmıştır. Kullanılan deney aletleri, test metodlan, elde edilen parametreler ve sığ ve derin temellerin analizinde kullanılan, bu deneyler üzerine kurulmuş formulasyonlar tekrar edilmiştir. Q-basic dilinde yazılan ve standard penetrasyon ve koni penetrasyon deneyleri üzerine kurulmuş olan bilgisayar programlan, kohezyonsuz zeminler üzerine oturan sığ ve derin temellerin analizi ve dizaynı için hazırlanmıştır. Standard penetrasyon ve koni penetrasyon deneyleri için gerekli veriler elde edildikten sonra, sığ ve derin temellerin taşıma gücü ve oturma analizleri ile sıvılaşma analizi yapılmış ve sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT Penetration testing is one of the most common methods to determine the geotechnical parametric values of soils, and also used for analysis and design of shallow and deep foundations. Standard penetration test and cone penetration tests are the most frequently used penetration test methods in Turkey. These tests are discussed in some detail. Equipment used, method of testing, parameters obtained and formulations for geotechnical analysis of shallow and pile foundations based on these tests are reviewed. Computer programs in Q-Basic language and based on standard penetration and cone penetration testing has been prepared for analysis and design of shallow and pile foundations resting on cohesionless soils. By using this program with selected data for standard penetration and cone penetration tests, bearing capacity and settlement analysis for shallow and pile foundations and also liquefaction analysis have been performed and results are presented.