Evaluation of recent development in Küçükmenderes river basin
Küçükmenderes nehri havzasında son gelişmelerin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 83809
  2. Yazar: ASLI ERDENİR SİLAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN AKYARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
ÖZET Küçükmenderes havzası, 3 510 km2 alanı kapsamaktadır. Küçükmenderes havzası Türkiye'nin batısında, Ege Bölgesi'nde yer almaktadır. Küçükmenderes havzası uzunluğuna 110 km, genişliğine ise 15-50 km arasında değişmekte olup, ortalama 30 km genişliğindedir. Havzanın orta bölümünde, yoğunluğu tarım arazisi olarak kullanılan düz bir ova yeralmaktadır. Küçükmenderes nehrinin oluşturduğu alivyonel ovada, 74 ha genişliğinde ve 4 m derinliğine sahip tatlı Çatal gölü, 75 ha genişliğinde ve 5 m derinliğinde hafif tuzlu Gebekirse gölü ve büyük bataklıklar yer almaktadır. Bu göl ve bataklıklar Küçükmenderes deltasını oluşturmaktadır. İlk çağlardan beri insanoğlunun dikkatini çekmiş olan 110 km uzunluğundaki Küçükmenderes nehri ve vadisindeki verimli topraklar tarımsal faaliyetlerde kullanılmıştır. Küçükmenderes deltasında son yıllarda tarımsal faaliyetler dışında yoğun alan kullammlanmn olduğu ve bu kullanımlann da sulak alanları tehdit ettiği görülmektedir. 1930 'lu yıllarda ülkemizde sağlık sorunlarının başında gelen sıtma ile savaşım nedeniyle deltadaki mevcut bataklıkların büyük bir bölümünde kurutma işlemi yapılmıştır. Sağlık amaçlan ile başlatılan kurutmalar daha sonra tarımsal amaçlı alan kazanımı talepleriyle davam etmiştir. Ancak son yıllarda sulak alanların doğal denge ve diğer kullanımlar üzerindeki olumlu etkilerinin önemi dikkate alınarak kurutma faaliyetlerine son verilerek korunması gerekli alanlar kapsamına alınmıştır.Ülke genelinde olan bu olumlu gelişmelere rağmen halen deltadaki alan kullanımları da doğal dengenin ve diğer kullanımlann dikkate alınmadan uygulamalarının yapıldığı görülmektedir. Deltada bu kullanımlann başmda turizm faaliyetleri gelmektedir. Çalışmada deltanın sorunları irdelenirken sadece delta alanı ile sınırlı kalınmayarak havza bütünü ile ilişkilendirilecektir. Özellikle deltadaki sulak alanların havzada Devlet Su İşleri tarafından yürütülen master planı çalışmalarından nasıl etkileneceği irdelenecektir. Havza bütünü içinde konu ele alınırken deltanın içinde yeralan bölgelerin turizm alam ilan edilmesinin sulak alanlar üzerinde olası etkileri ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Küçükmenderes river basin, covering 3510 km,is located in the Aegean Region of western Turkey. The river basin narrowly extends almost in the east- west direction. It has a length of about 1 1 0 km and a width of 30 km on average, ranging from 15 km to 50 km. In the central part of the river basin, mere extends a flat plain, most of which is being used farmlands. In alluvium plain, which is formed by Küçükmenderes river, includes pleasant Çatal lake with the with the width of 74 hectare and depth of 4 m, and light salty Gebekirse lake with the width of 75 hectare and depth of 5 m and also includes big swamps. Küçükmenderes delta is constituted by those lakes and swamps. Küçükmenderes river with the length of 1 10 km and fruitful lands of its vale had been called attention of human beings since first ages, and those fruitful lands are used for agricultural activities. In resent years, accept agricultural activities in Küçükmenderes delta, there also a strong usage is seen, and these usage threaded the well-watered areas badly the drying process of existing swamps in delta had been made to fight against the malaria, which was the important health problem of our country in the year of 1930. The drying process of swamps are first began to solve the health problems, but then it is continued for to gain more agricultural areas. However, in recent years, the drying process is to be stopped. The wetland areas are now, in protection, because, the wetland areas are taken into consideration of the importance of affirmative effects against to natural equilibrium and other usage activities.In spite of positive developing in general of country, we saw that, the deltas are still in use without considering the natural equilibrium. Accordingly to this subject, deltas are mostly used for tourism activities. While examine the problems of delta, this work will not only limited with delta, it will also consider the river basins. Specially, the influence of the well-watered areas in delta, from the work of master plan, done by Devlet Su İşleri in river basis will also be examined. During the subject is considering in complete of river basin, the possible effects on well-watered areas according to declaration that the areas which are placed in delta will be in use for tourism region, should also examine.